Polityka i Społeczeństwo

Mamy to! Koalicja Europejska totalnie miażdży PiS w najnowszym sondażu

Spełnia się najczarniejszy sen Kaczyńskiego. W nowym sondażu Koalicja Europejska zdecydowanie wyprzedza PiS.

Nowy sondaż przeprowadzono w dniach 14-16 maja dla „Newsweeka” i RadioZet.pl przez Instytut Badań Spraw Publicznych (IBSP). Daty są w tym wypadku bardzo ważne, bowiem badanie przygotowano już po premierze filmu „Tylko nie mów nikomu” braci Sekielskich. Czy dokument pokazujący problem pedofilii w Kościele coś zmienił w polskiej polityce?

KE wygrywa

Okazuje się, że na trochę ponad tydzień przed wyborami do Parlamentu Europejskiego KE wychodzi na zdecydowane prowadzenie przed PiS. Opozycję popiera dziś 43,63% ankietowanych. PiS cieszy się popularnością tylko u 32,94%. Mocny wynik otrzymuje Wiosna Roberta Biedronia – 9,06%. Konfederacja zabiera chyba wyborców Kukiz ’15, ponieważ dziś tą koalicję popiera 6,86% przepytywanych Polaków. Wspomniany ruch Pawła Kukiza ląduje poniżej progu z wynikiem 4,89%. Sondaż wymienia też Lewicę Razem, ale tą popiera tylko 2,17%.

Łukasz Pawłowski z Ogólnopolskiej Grupy Badawczej tłumaczy dziś na łamach „Newsweeka”, skąd te zmiany.

– Przeanalizowałem badanie pod kątem deklaracji grup społecznych, które głosują na PiS, np. to, czy ktoś jest bardzo wierzący lub czy ma poglądy prawicowe. Zauważamy choćby, że wśród wyborców, którzy deklarują swoje poglądy jako „raczej prawicowe” część głosów PiS stracił na rzecz Konfederacji, a także w pewnym zakresie na rzecz Kukiz’15. Największe spadki zauważa się w grupie wyborców, którzy nie są blisko związani z Kościołem. Tu ewidentnie odpływ związany jest z tematem afery wśród księży i działa na korzyść Koalicji Europejskiej – twierdzi ekspert.

Początek końca PiS?

Czy to początek serii klęsk PiS? Partia rządząca w następstwie ewentualnej przegranej 26 maja, może otrzymać kolejny cios jesienią, gdy rozstrzygnie się walka o Sejm i Senat. Może zadziałać efekt psychologiczny oparty na społecznym dowodzie słuszności, do którego dołączy zniechęcenie struktur partyjnych.

Czy jednak to nie za wcześnie, by przewidywać taki scenariusz? Powyższe zjawisko powinny potwierdzić jeszcze inne sondaże. Przed KE wielka szansa, ale też ciężka praca na ostatnim odcinku kampanii.

 Źródło: Newsweek

POLUB NAS NA FACEBOOKU

[wpdevart_like_box profile_id=”539688926228188″ connections=”show” width=”600″ height=”200″ header=”big” cover_photo=”show” locale=”pl_PL”]

Czytasz nas? Podobają Ci się zamieszczane przez nas treści?
Wesprzyj nas swoją wpłatą.
Wpłacając pomagasz budować Crowd Media – wolne media, które patrzą władzy na ręce.

WPŁAĆ

POLUB NAS NA FACEBOOKU

Facebook Comments

Redakcja portalu CrowdMedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułów nadesłanych przez użytkowników.

Jacek Walewski

Pasjonat polityki i historii, ale też publicysta oraz promotor nowoczesnych technologii. W 2016 r. współorganizował pierwsze w Polsce (i w tej części Europy) konsultacje społeczne dot.cyfrowych walut w Sejmie. Aktywnie działa w Polskim Stowarzyszeniu Bitcoin. W latach 2016 - 2017 pełnił funkcję wiceprzewodniczącego Nowoczesnej w powiecie bielskim.

Media Tygodnia

Ładowanie