Polityka i Społeczeństwo

Mamy sondaż dot. wyborów na prezydenta Rzeszowa! Czy kandydat opozycji ma szansę na zwycięstwo?

Konrad Fijołek ma szansę wygrać wybory prezydenckie w Rzeszowie. Warunkiem jest to, by dostał się do II tury, co wydaje się dziś niemal pewne. Z sondażu IBRiS, jaki przygotowano na zlecenie Platformy Obywatelskiej (PO), wynika, że może liczyć na poparcie nawet 40 proc. mieszkańców miasta.

Fijołek wygra wybory w Rzeszowie?

Już sam fakt, że opozycji udało się dogadać i w Rzeszowie wystawi ona wspólnego kandydata, jest sukcesem. Tym ostatnim jest Konrad Fijołek, obecny wiceprzewodniczący Rady Miasta Rzeszowa. Poparcia udzieliły mu: Koalicja Obywatelska, Lewica, PSL i ruch Polska 2050 Szymona Hołowni.

Jeszcze ciekawiej robi się, jeśli spojrzymy na dane z sondażu, jaki IBRiS przygotował pod koniec lutego oraz w ubiegłym tygodniu. Przepytano w jego ramach 800 mieszkańców Rzeszowa. Okazuje się, że jeśli do dojdzie do II tury w wyborach na prezydenta Rzeszowa, to właśnie Fijołek je wygra.

Kandydatka PiS, Ewa Leniart, przegrałaby wybory o około 2 punkty procentowe, z kolei Marcin Warchoł, wiceminister sprawiedliwości z Solidarnej Polski o 3 punkty procentowe.

“W każdym przypadku Fijołek uzyskał ok. 40 proc. poparcia. Dlatego politycy Koalicji Obywatelskiej uważają, że poparcia dla wiceprzewodniczącego rady miasta było dobrą decyzją” – podaje Interia.

Dwa scenariusze

Ponoć PO analizowało konkretnie dwa scenariusze. Ostatecznie postawiono na ten z Fijołkiem w roli kandydata na prezydenta miasta.

Do wyboru były dwa możliwe scenariusze. Jeden zakładał polityka lokalnego, dobrze rozpoznawalnego. W drugim przypadku braliśmy pod uwagę polityka krajowego – tłumaczył Interii Marcin Kierwiński, sekretarz generalny PO. – Od samego początku wydawało nam się, że scenariusz lokalny uzyska poparcie mieszkańców Rzeszowa. Rozmawialiśmy więc o kandydacie lokalnym, który będzie nas wszystkich łączył. Taką osobą, po kilku wstępnych rozmowach, okazał się pan Konrad Fijołek – dodał.

Małe różnice, jakie widać w sondażu, pokazują jednak, że przed Fijołkiem i opozycją ciężka droga.

Przypomnijmy, że wybory prezydenckie w Rzeszowie odbędą się w niedzielę 9 maja. Zostały ogłoszone po tym, jak Tadeusz Ferenc zrezygnował ze stanowiska prezydenta.

 

Czytasz nas? Podobają Ci się zamieszczane przez nas treści?
Wesprzyj nas swoją wpłatą.
Wpłacając pomagasz budować Crowd Media – wolne media, które patrzą władzy na ręce.

WPŁAĆ

POLUB NAS NA FACEBOOKU

Facebook Comments

Redakcja portalu CrowdMedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułów nadesłanych przez użytkowników.
Media Tygodnia
Ładowanie