Polityka i Społeczeństwo

Mamy pierwszy sondaż po powrocie Tuska! Czy były premier pomógł PO?

KO wraca na 2. miejsce w sondażach. Czy to już efekt Tuska? Jak na razie widać, że wybory – gdyby odbywały się w najbliższą niedzielę – wygrałaby Zjednoczona Prawica. Chce na nią zagłosować 29 proc. Polaków. Drugi wynik przypadłby Koalicji Obywatelskiej.

KO wraca na 2. pozycję w sondażu

Jak wynika z sondażu wyborczego “Puls Opinii” zrealizowanego przez agencję Opinia24 dla RMF FM, gdyby wybory parlamentarne odbywały się w niedzielę, gotowość udziału w nich zadeklarowało aż 81 proc. respondentów. Z tego 66 proc. stwierdziło, że na pewno poszłoby do urn.

Co prawda, nadal największe poparcie w badaniu notuje Zjednoczona Prawica. Tyle że na koalicję rządzącą dziś Polską chce zagłosować tylko 29 proc. badanych. To taki sam wynik jak w marcu.

Na drugim miejscu znalazła się Koalicja Obywatelska. Na PO, Nowoczesną, Zielonych i Inicjatywę Polską chce zagłosować 23 proc. badanych. Nie jest jasne, czy to już “efekt Tuska”? Badanie zostało bowiem przeprowadzone w pierwszych dniach po jego powrocie do polskiej polityki.

Trzecim miejscem w sondażu może się pochwalić ruch Polska 2050 Szymona Hołowni (17 proc.). Do tego w Sejmie zobaczyliśmy posłów z Konfederacji (10 proc.) oraz Lewicy (8 proc.).

Poza parlamentem znalazłoby się Polskie Stronnictwo Ludowe (4 proc.) oraz Kukiz’15 (1 proc.). 8 proc. ankietowanych nie wie, na kogo chciałoby zagłosować.

Sondaż został zrealizowany w dniach 2-5 lipca 2021 roku techniką wywiadu telefonicznego CATI na losowej, ogólnopolskiej próbie 1000 osób.

Tusk wraca i przywraca blask PO?

Nie jest jasne, czy PO zyskuje dzięki Tuskowi, bowiem ten ogłosił swój powrót dopiero w sobotę. Nie jest jednak wykluczone, że wkrótce “słupki” KO znacznie wzrosną właśnie dzięki niemu. Wielu komentatorów polskiej sceny politycznej zauważa, że były premier wnosi na nią sporo świeżości. Czy to jednak wystarczy, by jego partia znów stała się liderem sondaży i pokonała PiS? Przekonamy się za pewien czas.

Źródło: RMF FM

Czytasz nas? Podobają Ci się zamieszczane przez nas treści?
Wesprzyj nas swoją wpłatą.
Wpłacając pomagasz budować Crowd Media – wolne media, które patrzą władzy na ręce.

WPŁAĆ

POLUB NAS NA FACEBOOKU

Facebook Comments

Redakcja portalu CrowdMedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułów nadesłanych przez użytkowników.
Media Tygodnia
Ładowanie