Polityka i Społeczeństwo

Mamy nowy sondaż. Duże niespodzianki w poparciu poszczególnych komitetów

W najnowszym sondażu przeprowadzonym przez Social Changes na zlecenie wPolityce.pl możemy zaobserwować stabilizację na scenie polityczne. Z badania wynika, że w nowej kadencji Sejmu możemy spodziewać się 4 ugrupowań, które przekroczą 5% próg wyborczy

Na czele poparcia wśród potencjalnych wyborców bez zmian króluje Prawo i Sprawiedliwość, na które chce głosować 44,9% wyborców. Jest to o 1% mniej niż we wcześniejszym sondażu. Jest to kolejne badanie, które pokazuje spadek dla partii rządzącej. Być może jest to związane z bieżącymi wydarzeniami i aferą marszałka Kuchcińskiego, które zaczynają być powoli widoczne w sondażach (te są bowiem przeprowadzane w trakcie trwania afery, więc niekoniecznie muszą już odzwierciedlać aktualne zmiany).

Drugie miejsce zajmuje Koalicja Obywatelska, która z poparciem 26,9% traci aż 3% w stosunku do wcześniejszego badania Social Changes. Usilne działania Platformy Obywatelskiej w postaci promocji nowego programu, nagłaśniania afer w rządzie i całym PiS, najwidoczniej nie przynoszą takiego rezultatu, o jakim marzy się w Platformie. Przypomnimy, że lider PO Grzegorz Schetyna wciąż mówi oczekiwanym wyniku na poziomie ponad 40%.

Wedle wyników badania, trzecim największym klubem w Sejmie powinna być Lewica, która uzyskuje aż 14,9%. Jest to bardzo wysoki i niespodziewany wynik, jakiego wcześniej nie odnotowywano. Jak widać zjednoczenie partii lewicowych oraz środowisk progresywnych przyniosły zamierzony skutek i są na dobrej drodze do uzyskania bardzo dobrego wyniku w jesiennych wyborach.

Ostatnie miejsce gwarantujące miejsce w Sejmie zajmuje Koalicja Polska, składająca się od niedawna głównie z PSL i Kukiz’15. Dopiero co ogłoszona koalicja, jak widać przyniosła efekty, co również jest sporo niespodzianką, bowiem Paweł Kukiz za ten ruch mierzy się ze sporą krytyką. Wynik na poziomie 9,3% może napawać ich optymizmem i zapewnić spokojną kampanię, bez strachu o przekroczenie progu wyborczego.

Wartym odnotowania jest jeszcze wynik Konfederacji, która uzyskała poparcie na poziomie 4%, które niestety nie gwarantuje im to miejsca w Sejmie, a jedynie przyznanie dotacji (przysługuje komitetom, które uzyskają min. 3% poparcia)

Czy ten trend się utrzyma? Jeżeli poparcie dla PiS będzie spadać, to przy zyskiwaniu przez mniejsze komitety jak Lewica czy Koalicja Polska, zdobycie przez nich większość w Sejmie może być zagrożone.

Źródło: wPolityce.pl

Czytasz nas? Podobają Ci się zamieszczane przez nas treści?
Wesprzyj nas swoją wpłatą.
Wpłacając pomagasz budować Crowd Media – wolne media, które patrzą władzy na ręce.

WPŁAĆ

POLUB NAS NA FACEBOOKU

Facebook Comments

Redakcja portalu CrowdMedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułów nadesłanych przez użytkowników.

Media Tygodnia

Ładowanie