Polityka i Społeczeństwo

Mamy najnowsze badanie preferencji wyborczych. Ciekawe rzeczy dzieją się z notowaniami PSL i Konfederacji

Nowy sondaż pokazuje, że koalicja PiS i Solidarnej Polski nadal pozostaje najsilniejszą siłą polityczną w Polsce. Jak wypadły inne partie?

Nowy sondaż

W dniach 8-11 października 2021 roku firma Research Partner przeprowadziła na panelu Ariadna kolejną falę badania preferencji politycznych Polaków.

Co wynika z nowego sondażu? Gdyby wybory miały odbyć się w niedzielę 17 października, to najwięcej głosów zdobyłaby Zjednoczona Prawica. Może liczyć na 36,2% głosów respondentów. Oznacza to wzrost o 1 punkt proc. w stosunku do poprzedniego badania.

Największa siła po stronie opozycji, Koalicja Obywatelska, cieszy się poparciem 21,0% Polaków. Oznacza to jednak spadek poparcia o 1,4 punktu proc..

Z kolei Polskę 2050 poparłoby jedynie 11,5% ankietowanych (+0,4 punktu proc.).

Jak wypadły inne partie? Konfederację popiera aż 9,4% badanych (+0,8 pkt. proc.). Sojusz narodowców i korwinistów notuje od trzech miesięcy systematyczny wzrost poparcia Polaków z poziomu 5,9%.

W Sejmie znalazłaby się jeszcze Lewica, którą wskazało 6,7% respondentów.

Pozostałe partie znalazłyby się poza parlamentem. 11,1% badanych nie zdecydowało, na kogo oddać swój głos. Szacowana frekwencja wyborcza wynosi 62%.

Co to wszystko oznacza?

Ostatnie, niedzielne manifestacje, za którymi stała Platforma Obywatelska i Donald Tusk, nie odbiły się jeszcze na sondażach. Cała Koalicja Obywatelska nie może jak na razie pokonać w sondażach PiS. Sytuacja zmieni się może, gdy PO przedstawi swój nowy program – wizję Polski po rządach gabinetu Mateusza Morawieckiego.

Z kolei partia rządząca nadal cynicznie wykorzystuje kryzys na granicy z Białorusią. Robi to, by zyskiwać w sondażach. To jednak akt desperacji, na jaki Kaczyński zdecydował się po klęsce Polskiego Ładu.

Lewica spadła już na 5. miejsce w sondażach. To zapewne efekt wewnętrznych konfliktów, jakie osłabiają partię.

To jednak nie koniec. Najciekawiej robi się, gdy przyjrzymy się wynikom PSL i Konfederacji.


Czytasz nas? Podobają Ci się zamieszczane przez nas treści?
Wesprzyj nas swoją wpłatą.
Wpłacając pomagasz budować Crowd Media – wolne media, które patrzą władzy na ręce.

WPŁAĆ

POLUB NAS NA FACEBOOKU

Facebook Comments

Redakcja portalu CrowdMedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułów nadesłanych przez użytkowników.
Media Tygodnia
Ładowanie