Polityka i Społeczeństwo

Lista nieobecności, tęczowy protest Lewicy i aplauz PiS. Duda został zaprzysiężony i znów chce być prezydentem wszystkich Polaków

To będzie aktywny dzień dla Andrzeja Dudy. Rozpoczął się o 10, od zaprzysiężenia przed Zgromadzeniem Narodowym. W orędziu Duda znów zapewnił, że będzie “prezydentem wszystkich Polaków”.

Lista nieobecności i protest Lewicy

Uroczystość zaprzysiężenia Andrzeja Dudy na urząd prezydenta Rzeczpospolitej od dawna wywoływała emocje. Głównie z powodu wydłużającej się listy nieobecnych.

W Sejmie zabrakło między innym byłych prezydentów: Lecha Wałęsy i Bronisława Komorowskiego, a także Radosława Sikorskiego, Leszka Millera, Donalda Tuska, Marka Belki czy Rafała Trzaskowskiego.

Nieobecna była też większość parlamentarzystów KO. Tak jak zapowiedział wczoraj Borys Budka, największą formację opozycyjną reprezentowała niewielka delegacja, w której znaleźli się marszałek Sejmu Tomasz Grodzki i wicemarszałkini Senatu Małgorzata Kidawa-Błońska.

To właśnie Kidawa-Błońska kilka dni temu idealnie wyjaśniła, dlaczego politycy decydują się na bojkot zaprzysiężenia.

Poprzednia kadencja pokazała, że ani nie strzegł konstytucji, ani nie był prezydentem wszystkich Polaków – powiedziała wicemarszałkini Sejmu. Z kolei Donald Tusk zakpił na Twitterze, że „po słowach „uroczyście przysięgam, że dochowam wierności postanowieniom Konstytucji” zarówno Andrzej Duda jak i zgromadzeni powinni zachować powagę”.

Duda słowa te wypowiedział, w obecności między innymi posłów Lewicy, Konfederacji i PSL. Warto dodać, że na subtelny protest zdecydowały się przedstawicielki Lewicy – posłanki ubrały się tak, by w ławach sejmu utworzyć tęczę. Politycy Lewicy założyli też tęczowe maski – cała uroczystość odbyła się z zachowaniem reżimu sanitarnego. Nakaz zakładania maseczek nie spodobał się posłom Konfederacji – ci zdecydowali się nie zasłaniać nosa i ust.

https://twitter.com/partiarazem/status/1291283873784115201


Czytasz nas? Podobają Ci się zamieszczane przez nas treści?
Wesprzyj nas swoją wpłatą.
Wpłacając pomagasz budować Crowd Media – wolne media, które patrzą władzy na ręce.

WPŁAĆ

POLUB NAS NA FACEBOOKU

Facebook Comments

Redakcja portalu CrowdMedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułów nadesłanych przez użytkowników.
Media Tygodnia
Ładowanie