Polityka i Społeczeństwo

Liczba ofiar pandemii jest o wiele wyższa niż podaje rząd? Szokujące statystyki umieralności w Polsce

Koronawirus
Shutterstock

Zapewne wielu z was pamięta słowa premiera Mateusza Morawieckiego, który latem mówił o tym, że pandemia dobiegła końca, a koronawirusa nie należy się bać. Nowe dane pokazują jednak coś zgoła innego: COVID-19 nadal stanowi w naszym kraju problem. I to duży.

Koronawirus naprawdę zabija

Dane z Rejestru Stanu Cywilnego pokazują, że epidemia koronawirusa zabija o wiele więcej Polaków, niż nam się wydaje. Chodzi o to, że od 12 do 18 października wystawiono aż 10 tys. 101 aktów zgonu. W ciągu ostatniej dekady w tym okresie roku nigdy nie pojawiały się w tej rubryce tak wysokie liczby.

Z kolei Ministerstwo Zdrowia twierdzi, że w tym czasie z powodu koronawirusa i chorób współistniejących umarło 575 osób. W 42. tygodniu roku zwykle wystawiane było zaś 7,5 tys. aktów zgonu (to średnia z ostatniej dekady). Czyli mamy “dziurę” na niemal 2 tys. osób. Czy więc tak ukrywa się ofiary pandemii?

Zresztą w tej ponurej statystyce poprzedni tydzień był jednym z najgorszych od lat. To bowiem czwarty wynik w ciągu minionej dekady.

Koszmar zaczął się we wrześniu

Z dokładnej analizy danych, jaką przedstawił portal money.pl, wynika, że “realny wzrost umieralności w Polsce zaczął się w 38. tygodniu tego roku, czyli w połowie września. Od 14 do 20 września urzędy stanu cywilnego wydały 8,2 tys. aktów zgonu. Rok temu było to około 7,5 tys.”

Już zaś w 41. tygodniu (czyli w dniach od 5 do 11 października), wystawionych zostało przez urzędników aż 9,1 tys. aktów zgonu. Rok temu było to jedynie 7,8 tys.

Powyższe pokazuje, że w kwestii księgowania ofiar pandemii COVID-19 możemy mieć problem dot. stosowania pewnej “sztuczki”. Rząd zaniża faktyczną liczbę zmarłych na koronawirusa? Jest to realne…

Źródło: money.pl

Czytasz nas? Podobają Ci się zamieszczane przez nas treści?
Wesprzyj nas swoją wpłatą.
Wpłacając pomagasz budować Crowd Media – wolne media, które patrzą władzy na ręce.

WPŁAĆ

POLUB NAS NA FACEBOOKU

Facebook Comments

Redakcja portalu CrowdMedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułów nadesłanych przez użytkowników.
Jacek Walewski

Pasjonat polityki i historii, ale też publicysta oraz promotor nowoczesnych technologii. W 2016 r. współorganizował pierwsze w Polsce (i w tej części Europy) konsultacje społeczne dot.cyfrowych walut w Sejmie. Aktywnie działa w Polskim Stowarzyszeniu Bitcoin. W latach 2016 - 2017 pełnił funkcję wiceprzewodniczącego Nowoczesnej w powiecie bielskim.

Media Tygodnia
Ładowanie