Polityka i Społeczeństwo

Lekcje o Konstytucji nie spodobały się ministrowi Czarnkowi? Dyrektorka małopolskiej szkoły zawieszona

Dyrektorka szkoły w Dobczycach (woj. Małopolskie) została zawieszona. I to na wniosek samego ministra Czarnka, rzecznika praw dziecka oraz kurator oświaty. Powód? Zorganizowanie w szkole akcji “Tour de Konstytucja”.

Tour de Konstytucja w szkole

W czerwcu starsi uczniowie Szkoły Podstawowej nr 1 w Dobczycach, ich rodzice oraz nauczyciele uczestniczyli w spotkaniu z sędziami w ramach akcji “Tour de Konstytucja”.

W powyższym nie ma z pozoru niczego złego, ale spotkanie spotkało się z wręcz histeryczną reakcją małopolskiej kurator oświaty Barbary Nowak, która określiła je jako “absolutny skandal” i dodała, że “dzieci usłyszały już rzeczy, które nie są dostosowane do ich wieku”.

– 8 czerwca 2021 r. grupa uczniów naszej szkoły wzięła udział w ramach zajęć lekcyjnych w projekcie “Tour de Konstytucja”, który odbywał się na rynku w Dobczycach. Spotkanie dotyczyło spraw związanych z ustawą zasadniczą miało charakter apolityczny i edukacyjny. Udziałem uczniów chcieliśmy uczcić 100. rocznicę uchwalenia pierwszej pełnej Konstytucji po odzyskaniu przez Polskę niepodległości. Podczas spotkania dzieci otrzymały teksty konstytucji oraz flagi biało-czerwone. Wszystkim, którzy rozumieją obecność naszych uczniów w tym wydarzeniu, serdecznie dziękujemy za wsparcie i dobre słowo. W obronie dyrektora szkoły oraz nauczycieli stanęli rodzice uczniów – czytamy w oświadczeniu szkoły.

Niestety decyzję Burmistrza, jak również sam wniosek rzecznika dyscyplinarnego, Rzecznika Praw Dziecka oraz małopolskiej kuratorki oświaty należy ocenić jako bezprawną, polityczną i krzywdzącą – piszą organizatorzy spotkania.

Czarnek interweniuje

Sprawa zahaczyła o ministerstwo edukacji. Sam minister Przemysław Czarnek zapowiedział wyciągnięcie konsekwencji wobec osób, które zgodziły się na udział dzieci w wydarzeniu. Do rzecznika praw dziecka wpłynął zaś wniosek o zawieszenie dyrektorki. Ta ma stanąć przed komisją dyscyplinarną. Onet informuje, że za Aleksandrą Sutowską murem stanęli rodzice i inni nauczyciele.

Problemem dla władz jest zapewne to, że “Tour de Konstytucja” to akcja organizowana przez środowiska sędziowskie skupione w Fundacji Kongres Obywatelskich Ruchów Demokratycznych, pod honorowym patronatem Rzecznika Praw Obywatelskich. Jest więc kojarzona z opozycją.

Źródło: Onet

Czytasz nas? Podobają Ci się zamieszczane przez nas treści?
Wesprzyj nas swoją wpłatą.
Wpłacając pomagasz budować Crowd Media – wolne media, które patrzą władzy na ręce.

WPŁAĆ

POLUB NAS NA FACEBOOKU

Facebook Comments

Redakcja portalu CrowdMedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułów nadesłanych przez użytkowników.
Media Tygodnia
Ładowanie