Sport

Lekarze apelują, by uprawiać sport bez maseczek. Ale rząd wie lepiej

Lekarze mówią jasno i wyraźnie – jeśli nie mamy kontaktu z innymi osobami, nie powinniśmy ćwiczyć w maseczkach. Może to być szczególnie groźne dla osób z problemami kardiologicznymi.

Władze poluzowały wprowadzone na początku kwietnia zakazy dotyczące naszego życia w czasach koronawirusa. Znowu można wchodzić do lasów i parków, być może policjanci nie będą już wystawiać mandatów według swojego “widzimisie” za jazdę na rowerze czy ćwiczenia.

Sami lekarze nie mają wątpliwości – ruch i wysiłek fizyczny, także w czasach epidemii, jest niezwykle istotny z punktu widzenia naszego zdrowia – także psychicznego.

Dlatego specjaliści zachęcają do uprawiania sportu. Niestety, tu pojawia się pewna rozbieżność.

Wciąż wszyscy mamy obowiązek noszenia masek na świeżym powietrzu. Bez względu na to czy jesteśmy sami czy w grupie, w lesie czy na przystanku autobusowym. Za brak maski grożą mandaty, nawet jeżeli jesteśmy sami, w parku, na treningu, a wokół nas nie ma nikogo, komu moglibyśmy zagrażać. Niestety ćwicząc w maseczce zagrażamy sami sobie.

– Fakt, że taka osoba ma utrudniony dostęp powietrza, tlenu do organizmu i fakt, że ma też utrudnione wydzielanie dwutlenku węgla na zewnątrz stwarza dosyć duże zagrożenie, więc wszelkie uprawianie sportu w maseczce według mnie jest kompletnym nonsensem zaznacza diabetolog dr Maria Lipka.

Podobnego zdania jest dr hab. med. Łukasz Małek. Kierownik Poradni Kardiologii Sportowej. W czasie aktywności fizycznej nasz organizm potrzebuje dostarczyć tlen do mięśni, on jest pobierany przez płuca, ale rozprowadza go po całym organizmie krew, która jest pompowana przez serce. Nawet jeśli ktoś ma zdrowe płuca, a ograniczymy mu dopływ powietrza, to serce zaczyna reagować, bijąc szybciej, przepompowując krew szybciej, aby nadrobić ten niedobór powietrza szybszą cyrkulacją krwi – wyjaśnia.

Co więc robić? Wydaje się, że powinniśmy ćwiczyć i trenować, zachowując zdrowy rozsądek. A jeśli spotkamy policjantów? Tu, wszystko zależy od indywidualnego podejścia funkcjonariuszy…

Źródło: o2.pl, zdjęcie: Dudarev Mikhail/ Shutterstock

Czytasz nas? Podobają Ci się zamieszczane przez nas treści?
Wesprzyj nas swoją wpłatą.
Wpłacając pomagasz budować Crowd Media – wolne media, które patrzą władzy na ręce.

WPŁAĆ

POLUB NAS NA FACEBOOKU

Facebook Comments

Redakcja portalu CrowdMedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułów nadesłanych przez użytkowników.
Media Tygodnia
Ładowanie