Polityka i Społeczeństwo

Leczył kolano Kaczyńskiego, jego instytut dostał milionowe granty. Będzie kontrola NIK?

Flickr.com/Piotr Drabik

Agencja Badań Medycznych ogłosiła konkurs na badania nad Covid-19. Przyznawane granty wędrują do znajomych i sympatyków Prawa i Sprawiedliwości.

Agencja Badań Medycznych powstała rok temu i podlega Ministerstwu Zdrowia. Jej budżet to 300 mln zł, a do zadań należy “wspieranie działalności innowacyjnej w ochronie zdrowia, ze szczególnym uwzględnieniem rozwoju niekomercyjnych badań klinicznych”.

Poseł Adam Szłapka z Koalicji Obywatelskiej prześledził granty na badania nad COVID-19. I np. 6 milionów trafiło do Wojskowego Instytutu Medycznego, którego dyrektorem jest prof. Grzegorz Gielerak. To on leczył kolano prezesa PiS.

W Szczecinie pieniądze dostał wniosek, który forsował prof. Machaliński. On z kolei wręczył Kaczyńskiemu medal. Przypadek? – pisze Gazeta Wyborcza.

Konkurs rządowej Agencji Badań Medycznych na nowe terapie, w tym szczepionki i leki na COVID-19, jest nietransparentny. Trudno na jego temat zdobyć rzetelne informacje – mówił na konferencji Adam Szłapka. Przewodniczący Nowoczesnej przedstawił wyniki swojego śledztwa, w którym prześledził 13 z 18 grantów. Aż dziewięć z nich budzi wątpliwości. Gazeta Wyborcza publikuje część z nich.

2 mln dostał wniosek prof. Bogusława Machalińskiego, wiceprzewodniczącego Rady Agencji Badań Medycznych. Rada wchodzi w skład organu nadzorującego prace agencji przyznającej granty. Rok temu Machaliński wręczał prezesowi PiS order z podziękowaniem za “wsparcie oraz pomoc dla szczecińskiej uczelni’. 4,4 mln zł wyrwał wniosek Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku. Szefem projektu jest prof. Marcin Moniuszko, prorektor Uniwersytetu Medycznego i przewodniczący Rady Agencji Badań Medycznych.

3 mln zł dostaje Uniwersytet Medyczny im. Piastów Śląskich. Rektorem uczelni jest prof. Piotr Ponikowski, który wcześniej został laureatem Nagrody Prezesa Rady Ministrów. W szpitalu leczyła się matka premiera Mateusza Morawieckiego. 6 mln zł trafiło do Wojskowego Instytutu Medycznego, gdzie leczył się Jarosław Kaczyński. Wnioskującym był Jacek Siewiera, kandydat do Sejmu z listy PiS, od niedawna szef szpitala tymczasowego na Okęciu.

Adam Szłapka zapowiedział złożenie wniosku do Najwyższej Izby Kontroli z prośbą o kontrolę w Agencji Badań Medycznych.

Źródło Gazeta Wyborcza

 

 

Czytasz nas? Podobają Ci się zamieszczane przez nas treści?
Wesprzyj nas swoją wpłatą.
Wpłacając pomagasz budować Crowd Media – wolne media, które patrzą władzy na ręce.

WPŁAĆ

POLUB NAS NA FACEBOOKU

Facebook Comments

Redakcja portalu CrowdMedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułów nadesłanych przez użytkowników.
Bartosz Wiciński

Najstarsi górale nie pamiętają od kiedy zaprząta sobie głowę polityką. Kronikarze podają datę pokrywającą się z aferą Rywina, ale wciąż trwa o to spór. Od dziecka lubił zapach porannych gazet w domu i tak mu zostało do dzisiaj. Interesuje się geografią i nie smakują mu karpie.

Media Tygodnia
Ładowanie