Pandemia Polityka i Społeczeństwo

Kwaśniewski, Komorowski, Wałęsa. Byli prezydenci o pierwszej turze wyborów

Kwaśniewski i Komorowski

W poniedziałek na antenie radia Tok FM dyskutowano i analizowano pierwszą turę wyborów prezydenckich. Wśród zaproszonych gości byli m.in Lech Wałęsa, Bronisław Komorowski i Aleksander Kwaśniewski.

W pierwszej turze wyborów prezydenckich zwyciężył kandydat PiS-u, Andrzej Duda, który zdobył 43,7 procent głosów. Drugą pozycję, z wynikiem 30,3 procent głosów zajął kandydat Koalicji Obywatelskiej, Rafał Trzaskowski. I to ta dwójka, zgodnie z wcześniejszymi przewidywaniami, powalczy o fotel głowy państwa 12 lipca.

Pierwszą turę wyborów na antenie radia TOK FM komentowali w poniedziałek byli prezydenci – Lech Wałęsa, Bronisław Komorowski i Aleksander Kwaśniewski. I wszyscy byli zgodni co do jednego – nic nie jest jeszcze przesądzone.  – Duda był faworytem i jest faworytem drugiej tury, choć nie jest to jeszcze zadecydowane. Wynik pozostaje otwarty w moim przekonaniu, bo Rafał Trzaskowski osiągnął bardzo dobry wynik – zauważył Aleksander Kwaśniewski.

Zdaniem Kwaśniewskiego, jednym z najważniejszym zadań, które stoją przed Trzaskowskim będzie trafienie do wyborców Szymona Hołowni, Roberta Biedronia i Władysława Kosiniaka-Kamysza. – Najważniejsze elementy z tego trzeba przemyśleć, skierować się do tych wyborców i powiedzieć: “słuchałem was, to jest ważne, w tym kierunku chcę pójść”. Trzeba do tych ludzi dotrzeć. Tu nie wystarczy umowa z liderami – dodał Kwaśniewski.

Lech Wałęsa w swoim stylu ocenił wyniki pierwszej tury, nie zostawiając na aktualnie rządzących suchej nitki. – Ostrzegałem, błagałem, prosiłem, naród i tego musi skosztować. Dużo jeżdżę po świecie i ciągle muszę świecić oczami i tłumaczyć się, że taki dumny nardów wybiera takich kłamców i oszustów. To się w głowie nie mieści! – powiedział Wałęsa. I dodał, że w drugiej turze, podobniej jak w pierwszej, zagłosuje na kandydata Koalicji Obywatelskiej. – Przekonywałem i będę przekonywał do głosowania na Trzaskowskiego. Zróbmy wszystko, żeby Polska wróciła na drogę rozwoju – powiedział były prezydent.

Bronisław Komorowski wskazał z kolei najważniejsze aspekty, na których powinien skupić się przed drugą turą Rafał Trzaskowski. – Musi nie tylko włożyć wiele wysiłku w kontaktowanie się z ludźmi, ale również dużo mądrości w kontaktowanie się ze swoimi dotychczasowymi rywalami po stronie opozycyjnej – zauważył Komorowski. – Najważniejszym zadaniem Trzaskowskiego jest pozyskanie wyborców Hołowni, którzy chyba są nieco bardziej centro-konserwatywni w stosunku do jego własnych wyborców i on to musi uwzględnić. Pytanie, czy pomoże mu w tym sam Szymon Hołownia, czy umyje ręce – zastanawiał się były prezydent.

Źródło: TOK.FM, zdjęcie: Grand Warszawski/Shutterstock

Czytasz nas? Podobają Ci się zamieszczane przez nas treści?
Wesprzyj nas swoją wpłatą.
Wpłacając pomagasz budować Crowd Media – wolne media, które patrzą władzy na ręce.

WPŁAĆ

POLUB NAS NA FACEBOOKU

Facebook Comments

Redakcja portalu CrowdMedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułów nadesłanych przez użytkowników.
Media Tygodnia
Ładowanie