Polityka i Społeczeństwo

Kuriozalny wywiad z prezydentem. Teoria spiskowa odpowiedzią na wszystko?

Jest takie piękne polskie powiedzenie, że “dla chcącego nic trudnego” i okazuje się, że politycy rządzący Polską od 2015 roku chętnie korzystają z metody, o której to przysłowie mówi. Dziś bowiem, zamiast konstytucyjnej nazwy naszego państwa czyli Rzeczpospolitej Polskiej, bardziej adekwatnie byłoby używać nazwy Polska Rzeczpospolita Paranoiczna. W narracji obecnie rządzących, Polska już nie tylko jest Chrystusem narodów świata – jest jego tragiczną ofiarą, przedmiotem wszechobecnych spisków silnych i złorzeczenia słabych. Nie przychodzi władzy na myśl, że obecny kryzys dyplomatyczny w relacjach z Izraelem jest dowodem na to, że magister politologii z parciem na szkło i przekonaniem, że jest prawniczą alfą i omegą nie powinien się zabierać za tworzenie prawa, bo po prostu mu to nie wychodzi. Lepiej przekonywać, że w sprawie zawiązał się niemiecko-żydowsko-amerykański spisek, wymierzony oczywiście w cudowną i walczącą o prawdę władzę Zjednoczonej Prawicy.

Problem jednak nie leży w tym, że takie teorie spiskowe kolportowane są przez pisowski elektorat czy żyjących w urojonej rzeczywistości blogerów i publicystów. Narodowym problemem staje się to wtedy, gdy takie tłumaczenie otaczającej nas rzeczywistości pada z ust osób będących posłami, senatorami czy ministrami. A już tragedią jest, gdy prym w snuciu teorii spiskowej zaczyna wieść prezydent RP. Tymczasem Andrzej Duda, zamiast wykazać się głosem rozsądku (tak wiem, marzenie na jawie), postanowił podzielić się swoimi przemyśleniami z widzami Dziennika Rządowego, w specjalnym wywiadzie z Bronisławem Wildsteinem.

Różne gry toczą się na arenie międzynarodowej i niestety mówiliśmy nawet o tym ostatnio w Davos. Bardzo dużo jest dezinformacji. Dezinformacji na temat Polski, która jest dla mnie, nie chcę tu użyć za dużego słowa, ale jest dla mnie dezinformacją. Te fake newsy to jest forma wojny hybrydowej. Jeśli dziś mówimy o współczesnej wojnie, to nie musi być konflikt zbrojny. Wystarczy, że wprowadzamy dezorganizację, że kogoś osłabiamy, poprzez właśnie fałszywe informacje na jego temat. Fałszywe oskarżenia, fałszywe dane wprowadzane do publicznego obrotu – mówił Andrzej Duda.

Inaczej mówiąc, zdaniem prezydenta RP nie ma dziś problemu z polską praworządnością, tylko wszyscy się na nas uwzięli. Nie piszemy historii ustawami, tylko jesteśmy ofiarami wojny hybrydowej. Nie skłóciliśmy się absolutnie ze wszystkimi z regionu i z pośród naszych do niedawna najbliższych sojuszników (oprócz Bałtyku, który nie może się w tej sprawie wypowiedzieć) tylko otaczają nas wszechobecne fake newsy. Strategia oblężonej twierdzy nie ogranicza się już tylko do krajowego podwórka i strategii walki z PO, tylko wychodzi poza granice naszego kraju, niszcząc wszystko co udało się Polsce osiągnąć przez minione 25 lat.

A że narracja o wszechobecnej teorii spiskowej jest niezwykle ekspansywna, może stopniowo obejmować coraz to bardziej absurdalne kwestie. Już wczoraj Jacek Nizinkiewicz zapowiadał dzisiejsze przełomowe odkrycie Patryka Jakiego, który źródeł kryzysu w relacjach z Izraelem zamiast w sobie, szuka tym razem w ustawie reprywatyzacyjnej.

Bo przecież ograniczeń w snuciu absurdalnych tłumaczeń nie ma. Czasami można wręcz odnieść wrażenie, że gdzieś w zaciszach ul. Nowogrodzkiej muszą być nawet przyznawane jakieś nagrody, za najbardziej absurdalny spin, pozwalający wcisnąć ciemnemu ludowi tłumaczenie rozgrzeszające rządzących. Trzeba przyznać, że kandydatów do tych nagród każdego miesiąca nie brakuje.

fot. Shutterstock/praszkiewicz

POLUB NAS NA FACEBOOKU

[wpdevart_like_box profile_id=”539688926228188″ connections=”show” width=”600″ height=”200″ header=”big” cover_photo=”show” locale=”pl_PL”]

Czytasz nas? Podobają Ci się zamieszczane przez nas treści?
Wesprzyj nas swoją wpłatą.
Wpłacając pomagasz budować Crowd Media – wolne media, które patrzą władzy na ręce.

WPŁAĆ

POLUB NAS NA FACEBOOKU

Facebook Comments

Redakcja portalu CrowdMedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułów nadesłanych przez użytkowników.

Media Tygodnia

Ładowanie