Kultura i sport

Młodzi ludzie są często przedstawiani jako nosiciele ambicji i nadziei w świecie, dlatego to oni wprowadzają ważne zmiany kulturowe. Fundusz Ludnościowy Narodów Zjednoczonych trafnie określa oczekiwania młodych ludzi jako twórców kultury przyszłości.

Po okresie dojrzewania młodzi ludzie szybko rozwijają się jako jednostki i stają się indywidualnościami. Młodzi ludzie nie dzielą się doświadczeniami i wspomnieniami osób starszych od nich. Rozwijają swoje własne sposoby postrzegania, oceny rzeczy, klasyfikowania i rozróżniania problemów, a także znaki, symbole i język, których używają do wyrażania siebie.

Reakcje młodych ludzi na zmieniający się świat, ich unikalne sposoby wyjaśniania i komunikowania się oraz ich doświadczenia mogą przyczynić się do zmiany kultury swoich czasów i przygotować społeczeństwo na nowe wyzwania… Dynamika młodzieży może zmienić niektóre archaiczne i szkodliwe aspekty w nadchodzących kulturach, które zostały niezmiennie zakorzenione przez starsze pokolenia.

Kultura jest wszystkim. To jak się ubieramy, jakie fryzury nosimy, jak chodzimy i jak wiążemy krawaty. Kultura to nie tylko pisanie książek czy budowanie domów.

Aimé Césaire

Sport jest uniwersalnym elementem wszystkich kultur i jest szczególnie popularny wśród młodych ludzi; statystyki pokazują, że w Unii Europejskiej 61% młodych ludzi w wieku od 15 do 24 lat uprawia sport regularnie (przynajmniej raz w tygodniu). Kolejnym powodem, dla którego uwzględniliśmy tutaj sport jest to, że daje on młodym ludziom możliwości interakcji społecznej, dzięki której mogą oni rozwijać wiedzę, umiejętności i postawy niezbędne do pełnego uczestnictwa w społeczeństwie obywatelskim.

Kultura i sport są prawami człowieka i są związane z różnymi innymi prawami człowieka. Są to również obszary, w których prawa człowieka są najczęściej kwestionowane i nadużywane, w tym prawa młodych ludzi.

Co rozumiemy przez słowo „sport”?

'Sport’ odnosi się do wszystkich form aktywności fizycznej mającej na celu wyrażenie lub poprawę kondycji fizycznej i psychicznej, kształtowanie stosunków społecznych lub osiąganie wyników we współzawodnictwie na wszystkich poziomach poprzez uczestnictwo dorywcze lub zorganizowane. W kasynie kasyna bonus na start możesz postawić na swoją ulubioną drużynę.

Europejska Karta Sportu

Sport, a w szczególności gry zespołowe, jest ważną częścią naszego życia, niezależnie od tego, czy jesteśmy widzami, czy uczestnikami. Dla wielu piłka nożna jest niekończącym się źródłem rozmów, kibice czują głęboką przynależność do swojej drużyny, a zawodnikom („gwiazdom futbolu”) przypisuje się status bohaterów. Obecna moda na to, że ludzie chcą wyglądać młodo, sportowo i zdrowo, znajduje odzwierciedlenie w liczbie otwieranych klubów fitness i liczbie wydawanych magazynów o odchudzaniu, mimo że parki są już pełne biegających ludzi. Inne działania, które obejmują raczej wysiłek umysłowy niż fizyczny, takie jak szachy, są również uważane za sport.

Jeśli głębiej przeanalizujemy wartości i cele leżące u podstaw sportów i gier sportowych (w tym gier dla dzieci), okaże się, że wszystkie sporty, niezależnie od tego, czy jest to piłka nożna, rzut oszczepem czy joga, zostały zaprojektowane jako środek do nauczania podstawowych umiejętności życiowych i dlatego sport jest uważany za ważną część programu nauczania, zarówno formalnego, jak i nieformalnego.

Sportowcy jako wzór do naśladowania

Najważniejsza jest nie wygrana, ale udział.

Motto Igrzysk Olimpijskich Sportowcy są często podziwiani za swój status, osiągnięcia, a czasem inspirującą drogę, którą przeszli do sukcesu. Wielu młodych ludzi szanuje ich za wysiłki w walce o sprawiedliwość społeczną i prawa człowieka. Na przykład Lilian Thuram to jeden z najciekawszych zawodników w historii reprezentacji Francji w piłce nożnej, znany z walki z rasizmem i ochrony młodzieży. Eric Cantona to również znany były piłkarz. Pochodzi z ubogiej rodziny imigrantów, a znany jest ze swoich umiejętności aktorskich i wspierania bezdomnych. Lepszym sposobem na obstawianie ulubionej drużyny jest kasyno online depozyt 10 zl.

ONZ polega na najwybitniejszych postaciach ze świata sztuki, muzyki, filmu, literatury i sportu, aby zwrócić uwagę na swoje działania i wspierać misję organizacji. Przykładami są piłkarz Leo Messi jako Ambasador Dobrej Woli UNICEF, gwiazda tenisa Maria Sharapova jako Ambasador Dobrej Woli UNDP oraz piosenkarka Celine Dion jako Artystka UNESCO.

Igrzyska Paraolimpijskie

Igrzyska Paraolimpijskie to zawody sportowe dla osób niepełnosprawnych, w tym amputowanych, niedowidzących, z porażeniem kończyn dolnych oraz osób z porażeniem mózgowym. Igrzyska Paraolimpijskie rozpoczęły się w 1948 roku, a od 1952 roku Igrzyska Paraolimpijskie odbywają się w tych samych latach co Igrzyska Olimpijskie. Zimowe Igrzyska Paraolimpijskie po raz pierwszy odbyły się w 1976 roku. Pierwsze prawdziwe igrzyska odbyły się równolegle z Olimpiadą w 1988 roku w Seulu w Korei Południowej, gdzie sportowcy mieli do dyspozycji wioskę paraolimpijską i korzystali z obiektów olimpijskich podczas zawodów.

Foto: Depositphotos.com

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *