Polityka i Społeczeństwo

Kukiz wystartuje w wyborach razem z PiS? Ten warunek muzyka może być dla Kaczyńskiego nie do przełknięcia

Czy Paweł Kukiz, jak sugerują niektórzy, wystartuje w kolejnych wyborach z list Prawa i Sprawiedliwości? Lider ruchu Kukiz’15 stawia pewien warunek.

Kukiz wystartuje z list PiS?

Sam Kukiz nie kryje, że dostał już propozycję bliższej współpracy z partią Kaczyńskiego. Może ją przyjmie, ale pod pewnymi warunkami.

– Były już propozycje wspólnego startu z Prawem i Sprawiedliwością. Ja z kolei komunikuję, że jeśli nie będzie sędziów pokoju i zmian w ustawie o referendum odwołującym wójtów, burmistrzów i prezydentów miast, to o takim starcie w ogóle nie ma mowy – powiedział najbardziej zainteresowany, podkreślając to, o czym już wcześniej mówił.

Zdaniem byłego rockmena, poparcia dla Kukiz’15 choć jest niskie – według sporej liczby sondaży wynosi ok. 1-2 proc. – może być kluczowe do tego, by PiS utrzymało władzę.

– Ze względów politycznych PiS jak najbardziej powinien być zainteresowany sędziami pokoju i ustawy o referendum, a przyszłości także zmianą ordynacji wyborczej na model mieszany i wprowadzeniem jednomandatowych okręgów wyborczych – dodał.

Korzyści dla PiS

Jego zdaniem lider PiS wie, że pomysły jego autorstwa są dla partii dobre.

– Jestem przekonany, że prezes PiS doskonale zdaje sobie sprawę z korzyści, jakie powstałyby w związku z wprowadzeniem instytucji sędziów pokoju. Po pierwsze, spowodowałoby to poważne przyspieszenie postępowań, a po drugie zmniejszenie sitw powstających w środowisku sędziowskim, ponieważ sędzia pokoju po zakończeniu kadencji z mocy ustawy otrzymywałby aplikację sędziowską – tłumaczył.

Kukiz godząc się jednak na start z listy PiS wiele ryzykuje. Jego ugrupowanie może po wyborach zostać wchłonięte przez Zjednoczoną Prawicę. Z drugiej strony Kaczyński po obecnej kadencji i problemach z Porozumieniem Jarosława Gowina nie popełni już po raz drugi takiego samego problemu i nie wprowadzi do Sejmu znacznej liczby posłów, którzy mogą mu przeszkadzać w rządzeniu.

Źródło: Polsat News

Czytasz nas? Podobają Ci się zamieszczane przez nas treści?
Wesprzyj nas swoją wpłatą.
Wpłacając pomagasz budować Crowd Media – wolne media, które patrzą władzy na ręce.

WPŁAĆ

POLUB NAS NA FACEBOOKU

Facebook Comments

Redakcja portalu CrowdMedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułów nadesłanych przez użytkowników.
Media Tygodnia
Ładowanie