Polityka i Społeczeństwo

Kukiz już jedną nogą w Zjednoczonej Prawicy? Zastanawiające słowa Gowina

Lider Porozumienia Jarosław Gowin powiedział na antenie Polsat News zdanie, które może sugerować, że do koalicji Zjednoczonej Prawicy (ZP) dołączy Paweł Kukiz.

Kukiz w ZP?

– Mogę powiedzieć tylko tyle, że oczywiście cieszyłbym się, gdyby Paweł Kukiz złożył podpis pod tym dokumentem i generalnie gdyby Zjednoczona Prawica się poszerzyła – powiedział Gowin, mówiąc o ewentualnym podpisaniu przez Kukiza dokumentu Polskiego Ładu, nowego programu ZP.

Przypomnijmy, że w sobotę liderzy Zjednoczonej Prawicy podpisali deklarację programową Polski Ład. To symboliczny koniec konfliktu w koalicji?

Bardzo, bardzo się cieszę, bardzo, bardzo dziękuje. Dziękuję naszym koalicjantom. Tu jest pięć podpisów. Ja wierzę, że niedługo będzie więcej, że to będzie naprawdę szeroki program, program Zjednoczonej Prawicy, ale coraz bogatszej, coraz mocniejszej. Dziękuję bardzo – nie krył radości prezes PiS Jarosław Kaczyński.

Pytanie, czy Kukiz wkrótce nie dołączy do trzech partii – PiS, Porozumienia i Solidarnej Polski. Dziś wiemy, że rozmowy na linii Kukizowcy-ZP są prowadzone od paru tygodni.

Nowy Ład to oko puszczone do Kukiza?

– Dla 90 proc. Polaków te rozwiązania [przedstawione w Polskim Ładzie] oznaczają obniżkę podatków, dla 5 proc. są neutralne, dla kolejnych 5 proc. rzeczywiście oznaczają wzrost, ale nie podatków, tylko danin społecznych – stwierdził Jarosław Gowin.

Kukizowcy starali się uchodzić przez pewien czas za środowisko wolnościowe. Możliwe, że część Nowego Ładu to oko puszczone do nich samych, ale też ich elektoratu.

Kukiz zresztą może nie mieć nawet wyboru i musieć dołączyć do ZP. Jeszcze w 2015 r. uzyskał trzeci wynik w wyborach prezydenckich. Potem było już jednak gorzej. Co prawda, udało się mu wejść do Sejmu z grupą posłów, ale w ostatnich wyborach, by powtórzyć ten manewr, konieczna była już koalicja z PSL.

Kukizowcy czują chyba, że bez koalicji z inną dużą siłą nie znajdą się w kolejnym parlamencie. Dołączenie do ZP to ostatnia deska ratunku. Zwłaszcza w czasach, gdy coraz częściej mówi się o przedterminowej elekcji.

Źródło: Polsat News 

Czytasz nas? Podobają Ci się zamieszczane przez nas treści?
Wesprzyj nas swoją wpłatą.
Wpłacając pomagasz budować Crowd Media – wolne media, które patrzą władzy na ręce.

WPŁAĆ

POLUB NAS NA FACEBOOKU

Facebook Comments

Redakcja portalu CrowdMedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułów nadesłanych przez użytkowników.
Tagi
Jacek Walewski

Dziennikarz. Na stałe współpracuje z portalami Crowd Media, Comparic i Bitcoin.pl. Jego artykuły publikują też Polsat News i Interia. W latach 2017 - 2018 asystent społeczny posłanki Mirosławy Nykiel, wiceprzewodniczącej Komisji ds. Gospodarki.

Media Tygodnia
Ładowanie