Polityka i Społeczeństwo

Kto ponosi odpowiedzialność za kryzys wokół kopalni Turów? Polacy mają swoje zdanie na ten temat [SONDAŻ]

Alexandros Michailidis / Shutterstock

Konflikt ws. kopalni w Turowie może mieć duży wpływ na polską politykę. Sprawę zbadano w ramach sondażu United Surveys przeprowadzonego dla Wirtualnej Polski. Zapytano w nim Polaków, kto ich zdaniem ponosi odpowiedzialność za całą aferę.

Turów: kto jest winny?

Przypomnijmy, że Trybunał Sprawiedliwości UE nałożył na Polskę karę za nieprzestrzeganie orzeczenia ws. wstrzymania działalności kopalni w Turowie. W efekcie mamy płacić na rzecz Komisji Europejskiej 500 tys. euro kary za każdy dzień pracy kopalni, która nadal działa.

Jak tę sprawę oceniają Polacy? Wyniki sondażu jasno pokazują, że najwięcej ankietowanych uważa, że to wina naszych władz. Takiego zdania jest 38,3 proc. osób. Co innego myśli 32,5 proc. respondentów. Ta grupa uważa, że winę za spór ponosi Trybunał Sprawiedliwości UE. Z kolei 11,9 proc. badanych za winną uważa stronę czeską.

Zdania nie ma 17,3 proc.

Co myślą wyborcy poszczególnych partii?

Wyborcy partii opozycyjnych sądzą, że to strona polska jest winna tego, co się dzieje. Taka odpowiedź jest najbliższa aż 83 proc. wyborców Koalicji Obywatelskiej, 50 proc. wyborców Lewicy i 45 proc. wyborców Polskiego Stronnictwa Ludowego.

Przeciwnego zdania (to TSUE jest winne) jest 68 proc. wyborców Zjednoczonej Prawicy i 44 proc. wyborców Konfederacji. Takie samo przekonanie panuje w gronie widzów TVP Info. Unijny Trybunał został obarczony odpowiedzialnością za kryzys przez 58 proc. badanych, którzy oglądają tę stację.

Jeżeli chodzi o widzów innych stacje, to najczęściej wskazują oni stronę polską jako tą, która jest winna. Wśród oglądających TVN24 jest to aż 66 proc., a w przypadku Polsat News 44 proc.

Sondaż United Surveys dla Wirtualnej Polski został przeprowadzony 24 września 2021 roku metodą telefonicznych, standaryzowanych wywiadów kwestionariuszowych wspomaganych komputerowo (CATI) na reprezentatywnej próbie 1000 osób.

Źródło: wp.pl

Czytasz nas? Podobają Ci się zamieszczane przez nas treści?
Wesprzyj nas swoją wpłatą.
Wpłacając pomagasz budować Crowd Media – wolne media, które patrzą władzy na ręce.

WPŁAĆ

POLUB NAS NA FACEBOOKU

Facebook Comments

Redakcja portalu CrowdMedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułów nadesłanych przez użytkowników.
Media Tygodnia
Ładowanie