Polityka i Społeczeństwo

Kto na strajku traci, a kto zyskuje? Badania poparcia w tygodniowym przeglądzie sondaży

Od poniedziałku protestują nauczyciele. Strajk zdominował przekazy medialne w całym kraju. Pod koniec tygodnia pojawiły się pierwsze badania poparcia wyborców przeprowadzone w trakcie protestu w oświacie. Czy zmieni on zasadniczo układ sił na polskiej scenie politycznej?

W kampanii do PE bez przełomu 

W mijającym tygodniu mieliśmy do czynienia z prawdziwym wysypem sondaży, co spowodowało, że ułożyły się one w jeden wielki szum informacyjny. Płynie jednak z niego jeden komunikat: PiS prowadzi z KE bardzo nieznacznie: o 2 – 3 punkty procentowe. Natomiast dziwne rzeczy dzieją się z poparciem dla Wiosny.

IBRiS przeprowadził dla „Rzeczpospolitej” badania preferencji wyborczych do PE, w których najbardziej rzuca się w oczy niskie poparcie dla partii Biedronia – tylko 3,4 proc. PiS cieszy się poparciem 39,4 proc, natomiast KE 38,3 proc. Próg przekracza jeszcze Kukiz ’15 z poparciem 5,6 proc.

Otuchy byłemu prezydentowi Słupska dodał zapewne sondaż Kantar dla „Gazety Wyborczej”, ponieważ jego ugrupowanie otrzymało w nim aż 14 proc. poparcia. PiS w wyborach do PE miałoby 36 proc., z kolei KE 33 proc. zastanawia wysoki, 5 proc. wynik Lewicy Razem oraz Konfederacji.

W badaniu IBRiS dla Radia ZET wygrywa ponownie PiS z wynikiem 39 proc. i prowadzi z KE o 3 punkty proc. Wiosna ma 7,6 proc. a Kukiz ’15 5,3 proc.

Bardzo szerokie badanie przeprowadziła Polska Press Grupa wraz z Ośrodkiem Badawczym Dobra Opinia, w którym przepytano aż 6500 osób, dzięki temu udało się wyznaczyć prognozowane poparcie w poszczególnych regionach. W całym kraju triumfuje Prawo i Sprawiedliwość z poparciem rzędu 40,7 proc., Koalicja Europejska uzyskuje 38,3 proc. , Wiosna 7,4 proc. Kukiz ’15 6,3 proc.

Jeśli chodzi o zwycięstwa w regionach,  to kraj podzielony jest dokładnie na pół.

W kolejnym sondażu Estymatora dla DoRzeczy.pl PiS wygrywa . z KE w stosunku 42 proc. do 38 proc. Na trzecim miejscu znalazła się Wiosna – 7,6 proc. Próg wyborczy przekroczyłby jeszcze Kukiz’15 – 6,1 proc.

Jesienią opozycja musi się zjednoczyć

Mniej optymistycznie wyglądają dla opozycji prognozy poparcia w wyborach do Sejmu. Pollster dla Se.pl przynosi dobre wieści dla partii rządzącej: 39 proc. poparcia, PO może liczyć na 24 proc., Wiosna na 12 proc.

Nienajlepsze wnioski płyną dla największej partii opozycyjnej z sondażu IBRiS dla onet.pl: PO uzyskuje 17,3 proc., przy prawie 40 proc. poparciu dla PiS. Także IBRiS, lecz tym razem dla „Rzeczpospolitej”, daje partii Kaczyńskiego 39 proc. a PO 21 proc.

W najnowszym, niedzielnym badaniu Estymatora dla DoRzeczy.pl, PiS może liczyć na głosy prawie 44 proc. wyborców, PO na 26 proc., Wiosna 8,2 proc., Kukiz ’15 na 6,4 proc. a PSL równo 5 proc.

 

Jeden z głównych wniosków, który nasuwa się po analizie powyższych sondaży dotyczy konieczności zjednoczenia opozycji przed wyborami do sejmu. W przeciwnym razie Zjednoczona Prawica będzie nadal rządzić w Polsce i, co prawdopodobne, samodzielnie.

Naród popiera nauczycieli

Z najnowszego badania CBOS wynika, iż aż 44 proc. Polaków popiera strajk nauczycieli. Przeciwnych mu jest 36 proc. CBOS zapytał także o ocenę działań rządu wobec protestujących. Największa grupa (42 procent) stwierdziła, że działania te są “zbyt nieustępliwe”. Co trzeci badany uznał natomiast ofertę dla nauczycieli, wystosowaną przez rząd, jako odpowiednią. Oczekiwania strajkujących nauczycieli niemal połowa ankietowanych (47 procent) oceniła jako zbyt wygórowane. Za “niewystarczające” uznało postulaty nauczycieli 3 procent.

Źródło: Rp.pl  onet.pl  se.pl  RadioZet.pl  DoRzeczy.pl  Polskatimes.pl  Newsweek.pl

Fot.: Flickr.com/KPRM

POLUB NAS NA FACEBOOKU

[wpdevart_like_box profile_id=”539688926228188″ connections=”show” width=”600″ height=”200″ header=”big” cover_photo=”show” locale=„pl_PL”]

Czytasz nas? Podobają Ci się zamieszczane przez nas treści?
Wesprzyj nas swoją wpłatą.
Wpłacając pomagasz budować Crowd Media – wolne media, które patrzą władzy na ręce.

WPŁAĆ

POLUB NAS NA FACEBOOKU

Facebook Comments

Redakcja portalu CrowdMedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułów nadesłanych przez użytkowników.
Media Tygodnia
Ładowanie