Polityka i Społeczeństwo

Kto może odkupić TVN od Amerykanów? Oto możliwe scenariusze

PiS z pomocą Pawła Kukiza przepchnęło w Sejmie Lex TVN. Do pełnego wejścia w życie kontrowersyjnej nowelizacji wciąż długa droga, ale zasadne jest zadanie pytania co dalej z TVN? Czy ktoś kupi tę telewizję od Amerykanów?

TVN na sprzedaż?

Uchwalenie Lex TVN zmusi Amerykanów z Discovery do sprzedaży udziałów w stacji. Teoretycznie najprostszym rozwiązaniem jest transakcja z podmiotem należącym do Europejskiego Obszaru Gospodarczego, który stałby się „podkładką” umożliwiającą obejście Lex. Teoretycznie, bo przecież Discovery nie chce oddać udziałów za darmo, a potencjalni kontrahenci też znają sytuację i nie będą szarżować z wysokością oferty.

Możliwe scenariusze rozważa tygodnik „Wprost”. Jedną z wersji może być sprzedaż udziałów TVN niemieckiemu koncernowi Bertelsmann, który wcześniej był zainteresowany odkupieniem TVN od ITI. Pytanie jednak, czy Niemcy zdecydowaliby się na taką transakcję w obecnych okolicznościach. Polska władza jest niechętna obcym kapitałom, mówi o „repolonizacji” mediów, a sformułowania „niemieckie media” używa jako obelgi. Jaka jest pewność, że PiS nie wymyśli zaraz prawa, które zmusiłoby Bertelsmann do odprzedaży transakcji? Nad tym może zastanawiać się każdy europejski koncern.

Biznesmeni chcą mieć spokój

Więc może ktoś z Polski? „Wprost” zbadało nastroje wśród najbogatszych polskich biznesmenów i wygląda na to, że na naszym podwórku nikt nie kwapi się do zakupu TVN.


Czytasz nas? Podobają Ci się zamieszczane przez nas treści?
Wesprzyj nas swoją wpłatą.
Wpłacając pomagasz budować Crowd Media – wolne media, które patrzą władzy na ręce.

WPŁAĆ

POLUB NAS NA FACEBOOKU

Facebook Comments

Redakcja portalu CrowdMedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułów nadesłanych przez użytkowników.
Media Tygodnia
Ładowanie