Polityka i Społeczeństwo

Kto jest w stanie pokonać Andrzeja Dudę? Zaskakujące wnioski z najnowszego sondażu prezydenckiego

Najnowszy sondaż prezydencki przygotowany przez United Survey dla RMF FM i “Dziennika Gazety Prawnej”, oprócz wyników w pierwszej turze,pokazuje również różne warianty starcia w turze decydującej.

Andrzej Duda pewnie wygrywa w drugiej turze wyborów, co nie jest szczególnym zaskoczeniem. Na obecnego prezydenta chęć głosowania wyraża 43 proc badanych. To oznacza drugą turę. W niej zawalczyłby z wicemarszałek Sejmu z PO Małgorzatą Kidawą-Błońską, którą w pierwszej turze poparłoby 23,3 proc. respondentów.

Na kolejnych miejscach pierwszej tury plasowaliby się kandydat Lewicy Robert Biedroń (7,4 proc.), szef PSL Władysław Kosiniak-Kamysz (7 proc.), niezależny Szymon Hołownia (6,7 proc.) i kandydat Konfederacji Krzysztof Bosak (5,3 proc.).

Frekwencja w pierwszej turze wyniosłaby 49,9 proc.

Druga tura dla Dudy

W drugiej turze  Andrzej Duda wygrywa z każdym kandydatem. W pojedynkach z Małgorzatą Kidawą-Błońską i Władysławem Kosiniakiem-Kamyszem Duda ma poparcie odpowiednio 48 i 49 proc. badanych, gdy jego kontrkandydatów popiera 41 i 36 proc. Niezdecydowanych jest jednak – odpowiednio – prawie 12 i ponad 14 proc. respondentów.

Przy pojedynku  z Robertem Biedroniem i Szymonem Hołownią, Duda uzyskuje ponad 50 proc. głosów. Kandydat Lewicy mógłby w drugiej turze liczyć na 31 proc. głosów, podczas gdy urzędujący prezydent – na ponad 54 proc. Gdy przeciwnikiem Dudy byłby Szymon Hołownia, wówczas kandydat wspierany przez PiS może otrzymać ponad 51 proc. głosów, a kandydat niezależny –  31 proc.

Sondaż pokazuje również inne ciekawostki: 22 proc. wyborców szefa PSL z pierwszej tury dopuszcza, że w drugiej zagłosują przeciw niemu – na Andrzeja Dudę, a co dwudziesty pytany, popierający w pierwszej turze Dudę bierze pod uwagę głosowanie przeciw niemu, gdyby ten miał walczyć z Kosiniakiem-Kamyszem.

Sondaż przynosi jeden zasadniczy wniosek. Kampania jeszcze się nie rozpoczęła, jednak, jak widac, jedynie Małgorzata Kidawa-Błońska ma szansę pokonania Dudy w drugiej turze. Między bajki można włożyć hipotezę, że wyłącznie Kosiniak-Kamysz może powalczyć jak równy z równym z obecnym prezydentem.

Źródło: rmf24.pl

POLUB NAS NA FACEBOOKU

[wpdevart_like_box profile_id=”539688926228188″ connections=”show” width=”600″ height=”220″ header=”big” cover_photo=”show” locale=”pl_PL”]

Czytasz nas? Podobają Ci się zamieszczane przez nas treści?
Wesprzyj nas swoją wpłatą.
Wpłacając pomagasz budować Crowd Media – wolne media, które patrzą władzy na ręce.

WPŁAĆ

POLUB NAS NA FACEBOOKU

Facebook Comments

Redakcja portalu CrowdMedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułów nadesłanych przez użytkowników.
Media Tygodnia
Ładowanie