Polityka i Społeczeństwo

Kto jest liderem opozycji? Polacy odpowiadają. Zaskoczenie? [SONDAŻ]

Liderzy opozycji już teraz muszą pracować nad sukcesem w kolejnych wyborach. A na pytanie, kto jest tym liderem, Polacy odpowiadają w najnowszym sondażu.

Wybory parlamentarne odbędą się w 2023 roku, ale to tylko teoretycznie dużo czasu. Partie opozycyjne już teraz muszą myśleć, jak osiągnąć w nich sukces. Jedno z proponowanych rozwiązań to start w szerokim, wspólnym bloku. Pojawia się przy tym jednak pytanie – kto tak naprawdę jest liderem opozycji? „Rzeczpospolita” postanowiła zapytać o to Polaków, a odpowiedzi udziela najnowszy sondaż przeprowadzony przez IBRiS.

W sondażu zastosowano specjalną metodę – nie sugerowano żadnych nazwisk, respondenci nie wybierali nikogo z listy, sami podawali nazwiska. Dzięki temu wyniki badania można uznać za bardziej miarodajne. I tak, sondaż wskazuje, że Polacy uważają za lidera opozycji Borysa Budkę. Szef PO zebrał 12,6 procent wskazań. Drugi w tym rankingu jest Rafał Trzaskowski, którego wybrało 8,9 procent respondentów. Na trzecim miejscu uplasował się Szymon Hołownia (8 procent).

Wyżej wymieniona trójka ma sporą przewagą nad resztą wskazywanych przez Polaków liderów. Donalda Tuska wymieniło 4,5 procent respondentów, dopiero piąty jest lider PSL Władysław Kosiniak-Kamysz z 2,1 procent wskazań. 1,3 procent uzyskali Adrian Zandberg i Krzysztof Bosak, a zaledwie 0,4 procent badanych wybrało Martę Lempart. Co istotne, blisko 60 procent ankietowanych nie potrafiło wskazać żadnego nazwiska.

Nie ma wielkiego zaskoczenia w tym, że ponad 59 proc. badanych nie umie wskazać żadnego lidera. o symptomatyczne, ale nic nowego. Można jednak mówić o swoistej dwuwładzy: Borys Budka i Rafał Trzaskowski. Nie ma między ich wynikami dużej różnicy – komentuje wyniki sondażu politolożka prof. Ewa Marciniak w rozmowie z „Rzeczpospolitą”. Co ciekawe, ze szczegółowych wyników sondażu wynika, że wyborcy PO chętniej wskazywali na Trzaskowskiego, a wyborcy PiS – Borysa Budkę.

Źródło: Rzeczpospolita

Czytasz nas? Podobają Ci się zamieszczane przez nas treści?
Wesprzyj nas swoją wpłatą.
Wpłacając pomagasz budować Crowd Media – wolne media, które patrzą władzy na ręce.

WPŁAĆ

POLUB NAS NA FACEBOOKU

Facebook Comments

Redakcja portalu CrowdMedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułów nadesłanych przez użytkowników.
Media Tygodnia
Ładowanie