Polityka i społeczeństwo

Kto cieszy się największym zaufaniem Polaków? Te wyniki zdecydowanie zaskakują!

IBRiS zbadał, którym politykom Polacy ufają najbardziej. Wyniki mogą jednak wzbudzić kontrowersje.

Na samej górze podium stoi Andrzej Duda, któremu ufa 46,7 proc. ankietowanych. Jest tym samym liderem rankingu już drugi miesiąc z rzędu. To nie powinno jednak nikogo dziwić, bowiem za sam fakt sprawowania swojego urzędu (dość „czystego” politycznie) otrzymuje zapewne bonusowe punkty. Mimo tego nie ufa mu aż 41,8 proc. Polaków, zaś dla 11,3 proc. jest… postacią obojętną.

Drugie miejsce może już zaskakiwać. Znalazł się na nim premier Mateusz Morawiecki. Ufa mu 42,5 proc. Polaków, nie ufa – 48 proc. Dla 8,1 proc. jest osobą neutralną.

Podium zamyka Donald Tusk. Jemu z kolei ufa 39,9 proc. badanych, a 46,6 proc. jest innego zdania. 13,2 proc. traktuje go w sposób obojętny.

Poza „pudłem”

Na czwarte miejsce z trzeciego spadł Władysław Kosiniak-Kamysz. Ufa mu 39,1 proc. badanych, czyli niewiele mniej niż Tuskowi. Co bardzo intryguje, ma rekordowo niski elektorat negatywny – 28,2 proc. badanych.

Liderami nieufności są zaś Janusz Korwin-Mikke z wynikiem 75,1 proc., Jarosław Kaczyński (aż 58 proc.) i Zbigniew Ziobro (56,6 proc).

Co to oznacza?

Wyniki mogą zaskakiwać, ale też tłumaczyć kilka zjawisk, jakie widzimy w polskiej polityce. Po pierwsze, pozwalają nam zrozumieć to, że Kaczyński nadal potrzebuje kogoś, za kim się „schowa”. Duda i Morawiecki – jak widać – świetnie odgrywają tu swoje rolę. Prezydent – mimo „memogenności” – jest dalej bardzo lubiany i może liczyć za rok za reelekcję. Z kolei Morawiecki jakimś cudem potrafił wykreować siebie na poważnego polityka.

Co ciekawe, lider PO i KE, Grzegorz Schetyna, też nie jest szczególnie lubiany, ale mimo tego stoi na czele najsilniejszej siły opozycyjnej w Polsce.

W kwestii Tuska pojawia się problem, o którym wspominali już niektórzy politolodzy. Czym bardziej schodzi on ze swojej brukselskiej wieży i czym mocniej wchodzi w polską politykę (a tu pojawiły się już nawet plotki o jego nowej partii), tym zaczyna lekko tracić na poparciu.

W badaniu pytano też o Roberta Gwiazdowskiego, który ze swoim projektem Polski Fair Play chciał stać się chyba kimś na miarę merytorycznego Pawła Kukiza. Aż 65,6 proc. Polaków go nie zna. Okazuje się, że do tworzenia ugrupowania politycznego w naszym kraju zdecydowanie nie wystarczy już racjonalny program…

Źródło: Onet

fot. flickr/KPRM

POLUB NAS NA FACEBOOKU

Facebook Comments

Czytasz nas? Podobają Ci się zamieszczane przez nas treści?
Wesprzyj nas swoją wpłatą.
Wpłacając pomagasz budować Crowd Media - wolne media, które patrzą władzy na ręce.

WPŁAĆ

Redakcja portalu CrowdMedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułów nadesłanych przez użytkowników.

Jacek Walewski

Pasjonat polityki i historii, ale też publicysta oraz promotor nowoczesnych technologii. W 2016 r. współorganizował pierwsze w Polsce (i w tej części Europy) konsultacje społeczne dot.cyfrowych walut w Sejmie. Aktywnie działa w Polskim Stowarzyszeniu Bitcoin. W latach 2016 - 2017 pełnił funkcję wiceprzewodniczącego Nowoczesnej w powiecie bielskim.

Media Tygodnia

Ładowanie