Polityka i Społeczeństwo

Ksiądz zażądał od dzieci podzielenia się pieniędzmi z pierwszej komunii. Rodzice oburzeni

Komunia
Shutterstock

Ksiądz poprosił dzieci o przekazanie części pieniędzy jakie dostały na komunię. Cel był szlachetny, ale wyszło co najmniej niesmacznie.

“Gazeta Wyborcza” otrzymała list o treści: Chciałam zawiadomić, że w dniu 12 maja 2021 r. w kościele pw. Matki Boskiej Bolesnej w Mysłowicach o godz. 18. dojdzie do popełnia przestępstwa przez proboszcza tejże parafii. Dziennikarka gazety pojechała na miejsce, aby sprawdzić o co chodzi.

Okazało się, że proboszcz jednej z parafii w Mysłowicach poprosił dzieci, żeby podzieliły się pieniędzmi, które otrzymały od krewnych na komunię – O przyniesienie kopert z pieniędzmi ksiądz proboszcz poprosił na próbie, jeszcze zanim dzieci przyjęły pierwszą komunię świętą.

Zapowiedział, że koperty z pieniędzmi będzie zbierał na mszy 12 maja – informuje dziennik.

To miała być akcja charytatywna związana z inicjatywą Papieskiego Dzieła Misyjnego Dzieci. “Dzieci komunijne dzieciom misji” to idea, która zachęca katolickie dzieci do modlitwy i solidarności z ich ubogimi rówieśnikami w krajach misyjnych.

Rodzice nie kryją oburzenia w rozmowie z “Wyborczą”. Podkreślają, że nie są przeciwni akcjom charytatywnym – (…)Ale to, co zrobił ksiądz, to zwykłe wymuszenie. I manipulowanie dziećmi. Nasze tak się rozpędziło, że najchętniej oddałoby księdzu całą kwotę zebraną przez naszych krewnych – tłumaczą.

Gazeta poprosiła o komentarz prof. Katarzyna Popiołek. Psycholog, przypomina, że akcja charytatywna pod przymusem traci swój walor działania z potrzeby serca. Prof. Popiołek zaznacza, że najpierw trzeba uruchomić potrzebę dawania – Ksiądz mógł zachęcić dzieci, mówiąc, by pomyślały o tym, że jak któreś z nich dostanie dużą sumę, to może się podzielić. Ale przychodzenie z kopertami na mszę wygląda jak przymusowy podatek. To co zrobił ksiądz, wcale nie uczy pomagania – tłumaczy.

Źródło Gazeta Wyborcza

Czytasz nas? Podobają Ci się zamieszczane przez nas treści?
Wesprzyj nas swoją wpłatą.
Wpłacając pomagasz budować Crowd Media – wolne media, które patrzą władzy na ręce.

WPŁAĆ

POLUB NAS NA FACEBOOKU

Facebook Comments

Redakcja portalu CrowdMedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułów nadesłanych przez użytkowników.
Bartosz Wiciński

Najstarsi górale nie pamiętają od kiedy zaprząta sobie głowę polityką. Kronikarze podają datę pokrywającą się z aferą Rywina, ale wciąż trwa o to spór. Od dziecka lubił zapach porannych gazet w domu i tak mu zostało do dzisiaj. Interesuje się geografią i nie smakują mu karpie.

Media Tygodnia
Ładowanie