Polityka i Społeczeństwo

Ksiądz zauważa przeszkodę w użyciu szczepionki na COVID. Chodzi o użycie abortowanych płodów do ich produkcji

Polski rząd z nadzieją wyczekuje momentu, gdy gotowe do użytku będą szczepionki na koronawirusa. Ale być może pochopnie, bo ks. Janusz Chyła zasugerował pewną przeszkodę w ich użyciu. Chodzi o… użycie abortowanych dzieci.

Temat szczepionek na COVID-19 wzbudza obecnie wiele emocji. Niektórzy nie mogą się ich doczekać, licząc, że staną się one przepustką do normalności. Inni obawiają się szczepień, a jeszcze inni snują teorie spiskowe.

W temacie szczepionek głos zabrał także ks. Janusz Chyła, proboszcz parafii w Chojnicach. I połączył tę kwestię z aborcją.

Jedną z ważnych kwestii etycznych w sprawie szczepionek jest ta, czy w procesie ich produkcji nie potraktowano przedmiotowo ciał abortowanych dzieci – napisał ksiądz na Twitterze. Swój wpis tłumaczył dokumentem Kongregacji Nauki i Wiary „Dignitas personae”, który przestrzega przed wykorzystywaniem do produkcji szczepionek „materiału biologicznego z niegodziwego źródła”.

Opowieści o szczepionkach stworzonych z ludzkich płodów pojawiają się coraz częściej w tych rejonach internetu, w których królują teorie spiskowe. Jak tłumaczy na łamach Onetu dr hab. Włodzimierz Guta, prof. nadzw. NIZP-PZH z Zakładu Wirusologii Narodowego Instytut Zdrowia Publicznego, nie są to historie prawdziwe. Wymienia jeden przypadek z lat 60., który mógł zapoczątkować miejską legendę.

Abortowany płód zakażony różyczką przesłano do laboratorium Stanleya Plotkina zajmującego się badaniami nad chorobą. Tam z komórek płuc płodu opracowano stabilną linię komórkową, którą wykorzystywano do stworzenia szczepionki – tłumaczy dr hab. Guta. Podkreśla jednak, że sam preparat „nie jest i nigdy nie był wytwarzany z płodów”.

Źródło: Onet

Czytasz nas? Podobają Ci się zamieszczane przez nas treści?
Wesprzyj nas swoją wpłatą.
Wpłacając pomagasz budować Crowd Media – wolne media, które patrzą władzy na ręce.

WPŁAĆ

POLUB NAS NA FACEBOOKU

Facebook Comments

Redakcja portalu CrowdMedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułów nadesłanych przez użytkowników.
Media Tygodnia
Ładowanie