Po godzinach

Ksiądz prawi kazania na temat całowania. Internauci oglądając ten film pokładają się ze śmiechu

Shutterstock
W skrajnie prawicowej telewizji wRealu24 ukazał się wywiad, który stał się następnie hitem internetu. Ks. Tomasz Jochemczyk zachęca w nim widzów do całowania księży po dłoniach.

Ksiądz to drugi Chrystus – mówił dziennikarzowi duchowny. Według jego opinii całując w rękę kapłana, w rzeczywistości wierni całują samego Jezusa.

Ksiądz Jochemczyk jest stałym gościem internetowej telewizji. Jak sprawdzili dziennikarze Gazety Wyborczej nie pierwszy raz porusza temat całowania duchownych po rękach. Wszystko przez prowadzącego, który za każdym razem na rozpoczęcie programu kłania się księdzu w pas i całuje jego dłoń.

To normalne katolickie zachowanie. W dzisiejszych czasach ta praktyka zaniknęła – żalił się w czasie wywiadu ks. Jochemczyk. Faktycznie zwyczaj ten nie jest niczym nadzwyczajnym w Polsce. Wokół całowania w ręce mieliśmy nawet małą aferę, kiedy ojciec Tadeusz Rydzyk nie chciał aby słuchacze Radia Maryja całowali go w dłonie przekazując koperty i życzenia. Nagranie księdza Rydzyka odrzucającego pocałunki wiernych także zdobyło dużą popularność w internecie. Z czego wynika tradycja całowania księży po rękach?

Dłonie kapłańskie są konsekrowane przy rycie święceń. Czy weźmiemy ryt stary trydencki, czy ten zreformowany, wszędzie jest konsekracja dłoni kapłańskich – wytłumaczył ksiądz Jochemczyk. Dłonie kapłana są więc w katolicyzmie objęte sacrum, są świętością. Dla osób nie znających tej tradycji sytuacja taka może budzić zdziwienie.

źrodło: Gazeta Wyborcza

POLUB NAS NA FACEBOOKU

[wpdevart_like_box profile_id=”539688926228188″ connections=”show” width=”600″ height=”220″ header=”big” cover_photo=”show” locale=”pl_PL”]

Czytasz nas? Podobają Ci się zamieszczane przez nas treści?
Wesprzyj nas swoją wpłatą.
Wpłacając pomagasz budować Crowd Media – wolne media, które patrzą władzy na ręce.

WPŁAĆ

POLUB NAS NA FACEBOOKU

Facebook Comments

Redakcja portalu CrowdMedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułów nadesłanych przez użytkowników.
Media Tygodnia
Ładowanie