Polityka i Społeczeństwo

Krzysztof Luft: Mam nadzieję, że nie dojdzie do przejęcia TVN-u [WYWIAD]

Co mogłoby  powstrzymać PiS przed przejęciem TVN – protesty społeczne, czy raczej dyplomacja Stanów Zjednoczonych?

Moim zdaniem bardzo istotne będzie reakcja Stanów Zjednoczonych. Mam wrażenie, że rządzący nadal nie rozumieją, że dla Amerykanów takie kwestie jak wolność słowa czy mediów, a także wielkich koncernów amerykańskich to są podstawowe wartości.

Czy po rozprawie z niezależnymi mediami rządzący mogą przejść do bezpośredniego represjonowania niepokornych dziennikarzy?

Było już mnóstwo rzeczy o których mówiliśmy i sądziliśmy, że obecna władza nie przekroczy kolejnej czerwonej linii, a później zderzaliśmy się z rzeczywistością. System autokratyczny to jest proces, który nie jest wprowadzany w ciągu jednego dnia.

Jak Pana zdaniem walczyć z autokratyzmem bez niezależnych mediów?

Moim zdaniem jest to bardzo trudne, gdyż rządzący zdają sobie sprawę z wartości jakim są niezależne media dla tej części społeczeństwa, która ich nie popiera jak i również wiedzą, że dalsze ich istnienie jest dla obozu władzy zagrożeniem i może przyczynić się do przyszłej porażki Zjednoczonej Prawicy w najbliższych wyborach.

Czy Pana zdaniem rzetelne dziennikarstwo, po przejęciu wszystkich niezależnych mediów, będzie zmuszone zejść do podziemia jak za czasów PRL-u?

Pamiętam czasy podziemnego dziennikarstwa i taki scenariusz mogę sobie wyobrazić. Jednak świat znacząco się zmienił i nawet jeżeli doszłoby do takiej sytuacji – represjonowania dziennikarzy czy zakładania podziemnych redakcji to należy wziąć pod uwagę, że jest inna technologia i sposób przekazywania informacji, niż w czasach PRL-u. A więc sądzę, że w pełni nie dałoby się ocenzurować wszystkich środków przekazu. Z drugiej zaś strony należy na poważnie brać taki scenariusz pod uwagę, gdyż z historii znamy takie przykłady – Rosja czy Białoruś. Potem społeczeństwo głosuje na Putina, a opozycja istnieje tylko w podziemiu lub co znaczące postacie są w więzieniu.

Jak dziennikarze niezależni odnaleźliby się w takiej sytuacji zwłaszcza, że PiS nie ukrywa, że zamierza ograniczyć dostęp do Internetu?

Wykonanie tego byłoby trudne, ale na pewno nie niemożliwe.

Bardzo dziękuję za rozmowę.


Czytasz nas? Podobają Ci się zamieszczane przez nas treści?
Wesprzyj nas swoją wpłatą.
Wpłacając pomagasz budować Crowd Media – wolne media, które patrzą władzy na ręce.

WPŁAĆ

POLUB NAS NA FACEBOOKU

Facebook Comments

Redakcja portalu CrowdMedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułów nadesłanych przez użytkowników.
Michal Ruszczyk

Historyk i dziennikarz współpracujący z portalami informacyjnymi i mediami obywatelskimi. Wydawca i redaktor Sieciowej Telewizji Obywatelskiej Video Kod. Redaktor miesięcznika “Nasze Czasopismo” od stycznia 2018 do marca 2019. Od października 2018 współpracownik portali internetowych - Crowd Media, wiadomo.co i koduj24. Współzałożyciel i członek zarządu Stowarzyszenia Kluby Liberalne do marca 2019 roku. Od kwietnia 2019 związany z Koalicją Ateistyczną. Były członek warszawskich struktur Nowoczesnej.

Media Tygodnia
Ładowanie