Polityka i Społeczeństwo

Kryzys na granicy można było przewidzieć? Były szef Agencji Wywiadu twierdzi, że rząd był ostrzegany już kilka lat temu

screen/ YT/ Kancelaria Premiera

Polski rząd miał już kilka lat temu informacje wywiadowcze o możliwości wykorzystania migrantów do oddziaływania na Polskę – mówi były szef Agencji Wywiadu.

Płk Grzegorz Małecki kierował Agencją Wywiadu (AW) w latach 2015-2016. W wywiadzie udzielonym “Gazecie Wyborczej” mówi, że gdy był szefem AW, rząd otrzymał od Agencji informacje przestrzegające o wykorzystaniu ruchów migracyjnych przez wschodnich sąsiadów do oddziaływania na Polskę.

– Ostrzegaliśmy, że trzeba się na taki wariant przygotować. Wszystko wskazuje na to, że państwo się nie przygotowało – mówi gazecie. Dopytywany o więcej szczegółów odpowiedział, że po przekazaniu tych informacji, nie było żadnej reakcji.

To zresztą stały problem władzy i służb specjalnych, który mamy w Polsce od lat. Nie wypracowaliśmy mechanizmu zarządzania informacjami płynącymi do władzy ze służb i w drugą stronę – mówi.

Początek kryzysu migracyjnego miał miejsce w Usnarzu, gdzie grupa migrantów koczowała na polsko-białoruskiej granicy. Płk Grzegorz Małecki mówi, że reakcja polskich władz była wtedy chybiona.

– Tak twarda strategia nic nie dała. Wprowadzono stan wyjątkowy. I co? Też nic. Doprowadzono tylko do tego, że problem nabrzmiał. Być może należało wzmocnić ochronę granicy, rozpocząć akcję dyplomatyczną, a grupkę z Usnarza po cichu, bez rozgłosu, przyjąć w Polsce – zastanawia się.

Zapytany o polską falę niezadowolenia po rozmowach kanclerz Niemiec i francuskiego prezydenta z Łukaszenką i Putinem mówi, że odpowiedzialność za taki rozwój wydarzeń po części ponoszę polskie władze. –  Oni zorientowali się, że sytuacja robi się coraz poważniejsza, i sami zaczęli reagować. W pewnym momencie – ale zdecydowanie za późno – i nasze władze zaczęły działać tak, jak powinny już od dawna – mówi płk Małecki.

Źródło: Gazeta Wyborcza

Czytasz nas? Podobają Ci się zamieszczane przez nas treści?
Wesprzyj nas swoją wpłatą.
Wpłacając pomagasz budować Crowd Media – wolne media, które patrzą władzy na ręce.

WPŁAĆ

POLUB NAS NA FACEBOOKU

Facebook Comments

Redakcja portalu CrowdMedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułów nadesłanych przez użytkowników.
Bartosz Wiciński

Najstarsi górale nie pamiętają od kiedy zaprząta sobie głowę polityką. Kronikarze podają datę pokrywającą się z aferą Rywina, ale wciąż trwa o to spór. Od dziecka lubił zapach porannych gazet w domu i tak mu zostało do dzisiaj. Interesuje się geografią i nie smakują mu karpie.

Media Tygodnia
Ładowanie