Polityka i Społeczeństwo

Krytyczne głosy z UE ws. wyroku polskiego Trybunału Konstytucyjnego. “Budzi poważne obawy”

unia

Europosłowie najważniejszych frakcji Parlamentu Europejskiego wydali oświadczenia. Polskę nadal obowiązuje zasada wyższości prawa unijnego nad krajowym.

Wczoraj Trybunał Konstytucyjny, po rozpoznaniu wniosku premiera Mateusza Morawieckiego, uznał, że przepisy europejskie w zakresie, w jakim organy Unii Europejskiej działają poza granicami kompetencji przekazanych przez Polskę, są niezgodne z polską konstytucją. Tym samym sędziowie orzekli, że prawo krajowe jest nadrzędne względem prawa unijnego. Już wczoraj eurodeputowani największych frakcji w Parlamencie Europejskim zareagowali na orzeczenie polskiego TK.

Rozmówcy korespondentki RMF FM w Brukseli w Trybunale Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE) podkreślają jednak, że wyrok TK nic nie zmienia. Polskę nadal obowiązuje zasada wyższości prawa unijnego nad krajowym – informuje RMF FM. Jak można usłyszeć, Trybunał Sprawiedliwości UE “nie unieważni swojego kilkudziesięcioletniego orzecznictwa tylko dlatego, że polski rząd wytworzył konflikt z TSUE”.

Rozmówcy brukselskiej korespondentki RMF FM podkreślają, że rząd nad Wisłą znalazł się w bardzo trudnym położeniu. Sprawa rozbija się o to, że “albo Rada Ministrów będzie musiała zignorować to orzeczenie, albo będą niesłychanie trudne dla Polski konsekwencje międzynarodowe”.

W komunikacie wydanym przez Komisję Europejską podkreślono, że orzeczenie TK “budzi poważne obawy w związku z prymatem prawa unijnego i autorytetem Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej”.

– Komisja podtrzymuje i potwierdza podstawowe zasady porządku prawnego Unii, a mianowicie, że: prawo UE ma pierwszeństwo przed prawem krajowym, w tym przepisami konstytucyjnymi; wszystkie orzeczenia Trybunału Sprawiedliwości UE są wiążące dla wszystkich organów państw członkowskich, w tym sądów krajowych – cytuje fragment oświadczenia RMF FM.

Didier Reynders, unijny komisarz ds. wymiaru sprawiedliwości przekazał, że KE dysponuje odpowiednimi narzędziami do adekwatnej odpowiedzi na wyrok TK i “zrobi to w najbliższych dniach lub tygodniach”.

Źródło: RMF FM

Czytasz nas? Podobają Ci się zamieszczane przez nas treści?
Wesprzyj nas swoją wpłatą.
Wpłacając pomagasz budować Crowd Media – wolne media, które patrzą władzy na ręce.

WPŁAĆ

POLUB NAS NA FACEBOOKU

Facebook Comments

Redakcja portalu CrowdMedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułów nadesłanych przez użytkowników.
Media Tygodnia
Ładowanie