Po godzinach

Kraśnik zdobywa światową sławę, pisze o nim “New York Times”. “Staliśmy się pośmiewiskiem”

Dmitrijs Kaminskis/ Shutterstock

Kraśnik zdobywa międzynarodową sławę. Reportaż o polskim mieście ukazał się na łamach „New York Times”. Chodzi oczywiście o uderzającą w środowiska LGBT uchwałę, jaką przyjęli tamtejsi radni.

Dla wielu Kraśnik stał się symboliczną „stolicą homofobii”, gdy w 2019 roku tamtejsi radni przyjęli uchwałę anty-LGBT. Chyba nie spodziewali się wówczas, że miasto poniesie spore konsekwencje tego ruchu.

W Polsce Kraśnik stał się miastem-memem, usłyszano o nim poza granicami, ale grożą mu też bardziej wymierne konsekwencje. Sprawą zainteresował się jedna z największych amerykańskich gazet, “New York Times”.

Kraśnik zagłosował by być strefą „wolną od LGBT” dwa lata temu, by usatysfakcjonować konserwatywnych wyborców. Teraz burmistrz miasta żałuje ruchu, który doprowadził do krytyki ze strony innych europejskich krajów i zagroziło finansom miasta – czytamy w „New York Times”. Chodzi o miliony złotych, które miasto mogło otrzymać z funduszy norweskich. Jednak regiony, które przyjęły uchwały anty-LGBT nie mogą liczyć na te środki.

Staliśmy się pośmiewiskiem Europy, a to obywatele, a nie lokalni politycy, ucierpieli najbardziej – przyznaje na łamach NYT Wojciech Wilk, burmistrz Kraśnika. Władze miasta chciały przeznaczyć ok. 40 mln złotych na walkę ze smogiem czy ekologiczne autobusy. Teraz wiele wskazuje na to, że z inwestycjami trzeba będzie się pożegnać.


Czytasz nas? Podobają Ci się zamieszczane przez nas treści?
Wesprzyj nas swoją wpłatą.
Wpłacając pomagasz budować Crowd Media – wolne media, które patrzą władzy na ręce.

WPŁAĆ

POLUB NAS NA FACEBOOKU

Facebook Comments

Redakcja portalu CrowdMedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułów nadesłanych przez użytkowników.
Media Tygodnia
Ładowanie