Polityka i społeczeństwo

Kompromitacja Andrzeja Dudy. Takiej niechęci Polaków do głowy państwa nikt się nie spodziewał

Andrzej Duda przeżywa poważny kryzys swojej prezydentury. Głowa państwa od ponad roku starała się wykroić własne miejsce na scenie politycznej, co zakończyło się poważną klęską. Referendum konstytucyjne zostało odrzucone, a wraz z nim nadzieja na przejęcie przewodniej roli w procesie zmiany konstytucji. Jakby tego było mało, prezydent nie obalił stereotypu notariusza, a wrecz tylko go umocnił podpisem pod najnowszą, prawnie kulawą nowelizacją ustawy o Sądzie Najwyższym. Ma to jednak poważne konsekwencje, ponieważ wraz z klęskami politycznymi na Dudę spadł kryzys poparcia społecznego.

Sondaż SW Research dla “Rzeczpospolitej” nie pozostawił bowiem żadnych złudzeń. Aż 50% Polaków jest zdania, że prezydent nie wywiązał się ze złożonej w momencie objęcia urzędu przysięgi. Przeciwnego zdania jest zaledwie 26% ankietowanych. Wyniki te świadczą, że niezadowolenie z pracy prezydenta wyrażają obywatele ponad podziałem politycznym. Za Dudą teoretycznie stoi bowiem nie tylko PiS, ale i Kukiz’15. Poparcie 26% z niemal 50% elektoratu obu formacji świadczy, że miesiące podgryzania Pałacu Prezydenckiego w prorządowych mediach przyniosło skutek. Andrzej Duda nie zgarnął zatem premii za sukcesy prawicy, ale zapłacił cenę za firmowanie jej skoku na wymiar sprawiedliwości.

Dwukrotnie większą liczba osob niezadowolonych z prezydentury Andrzeja Dudy jest także trudnym punktem wyjścia do walki o reelekcję, ponieważ Bronisław Komorowski, który przegrał wybory, na analogicznym okresie prezydentury nie miał podobnych problemów. Jedno badanie oczywiście nie mówi wszystkiego. Jeszcze niedawno prezydent wypadał dobrze w rankingach zaufania, jednak równocześnie już wtedy ocena jego pracy zaczęła maleć. Już w czerwcu w sondażach 40% Polaków uważało, że prezydent łamie konstytucję, wówczas jednak badanie to w Pałacu zignorowano. Teraz zaś za tę społeczną arogancję głowa państwa zaczyna płacić cenę.

Dla Andrzeja Dudy nadchodzi zatem moment próby. W niejednym sondażu Donald Tusk i Robert Biedroń mają razem więcej zwolenników niż głowa państwa. Każdy kolejny błąd może zatem zbliżać Andrzeja Dudę do politycznej katastrofy, której uniknięcie wydaje się z miesiąca na miesiąc coraz trudniejsze.

Źródło: rp.pl

fot. Shutterstock/Dagmara_K

POLUB NAS NA FACEBOOKU

Facebook Comments

Czytasz nas? Podobają Ci się zamieszczane przez nas treści?
Wesprzyj nas swoją wpłatą.
Wpłacając pomagasz budować Crowd Media - wolne media, które patrzą władzy na ręce.

WPŁAĆ

Redakcja portalu CrowdMedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułów nadesłanych przez użytkowników.

Media Tygodnia

Ładowanie