Polityka i Społeczeństwo

Kosmiczna kwota wyborów korespondencyjnych. Mogą kosztować Pocztę Polską nawet 120 milionów!

Uchwalone przepisy o wyborach korespondencyjnych nie regulują precyzyjnie, kto zapłaci za dostarczenie przez Pocztę Polską pakietów wyborczych. – Za roznoszenie pakietów wyborczych operator chce wypłacić pracownikom ekstra premie. W sumie może na nie pójść nawet 120 mln zł. Ale spółka w dalszym ciągu nie wie, czy i ile dostanie pieniędzy za organizację wyborów korespondencyjnych – informuje Gazeta Wyborcza.

Według informacji jakie przeciekały do mediów, pracownicy poczty, którzy zaangażują się w roznoszenie pakietów, mieli otrzymać 1,50 zł na rękę za jeden zestaw. Piotr Moniuszko, przewodniczący Wolnego Związku Zawodowego Pracowników Poczty wyliczył, że w sumie wyjdzie około 120 mln zł – (…)za jeden doręczony pakiet pracownik miałby otrzymać ok. 2 zł brutto, to przy liczbie 30 mln pakietów potrzeba na ten cel 60 mln zł.

(…)listonosz ma te pakiety doręczać z dodatkowym pracownikiem, który ma również otrzymać 2 zł za jeden pakiet, to mamy kolejne 60 mln zł – wylicza.

– Trudno mi odpowiedzieć, czy Ministerstwo Aktywów Państwowych albo rząd zrekompensują Poczcie Polskiej chociażby koszty, jakie ta poniosła w związku z dystrybucją pakietów – mówi Piotr Moniuszko. To nie koniec pytań i problemów. Listonosz, który weźmie udział w usłudze pocztowej, będzie musiał podpisać umowę-zlecenie, a to jest sprzeczne z prawem pracy – W przypadku listonoszy zawarcie umowy-zlecenia na wykonywanie tych samych obowiązków, które są ujęte w umowie o pracę, jest sprzeczne z obowiązującymi przepisami prawa pracy – tłumaczy związkowiec.

Kondycja finansowa Poczty Polskiej nie należy do tych z gatunku rewelacyjnych – (…)w 2018 roku strata spółki wyniosła 69,8 mln zł. W roku 2017 operator odnotował 20,08 mln zł straty, a w 2016 – 71 mln straty – pisze Wyborcza. Wyniki spółki za pierwszy kwartał nie są jeszcze znane, ale patrząc na ubiegłe lata, dodatkowe 120 mln zł kosztów, raczej nie sprawi, że wyniki finansowe operatora pocztowego będą nad kreską.

Źródło Gazeta Wyborcza, zdjęcie: Sebastian Furmanek

Czytasz nas? Podobają Ci się zamieszczane przez nas treści?
Wesprzyj nas swoją wpłatą.
Wpłacając pomagasz budować Crowd Media – wolne media, które patrzą władzy na ręce.

WPŁAĆ

POLUB NAS NA FACEBOOKU

Facebook Comments

Redakcja portalu CrowdMedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułów nadesłanych przez użytkowników.
Media Tygodnia
Ładowanie