Polityka i Społeczeństwo

Kontrowersyjny projekt kością niezgody w Zjednoczonej Prawicy. Szykuje się nowa wojenka w koalicji rządzącej?

Damian Pankowiec / Shutterstock

Czy szykuje się kolejny konflikt w Zjednoczonej Prawicy? Koalicjanci nie są zgodni co do kontrowersyjnego projektu ustawy dotyczącego mandatów.

Gdy w lipcu poprzedniego roku Andrzej Duda wygrał wybory prezydenckie, wydawało się, że przed Zjednoczoną Prawicą lata spokojnych rządów. Nic bardziej mylnego – ostatnie miesiące mijają pod znakiem ciągłych konfliktów w koalicji rządzącej. Możliwe, że kontrowersyjny projekt ustawy o mandatach będzie przyczyną kolejnego sporu.

Na początku stycznia klub PiS złożył w Sejmie projekt, który zakładał brak możliwości odmowy przyjęcia przez obywatela mandatu karnego. W myśl projektu, jeżeli ukarany czuje się niewinny, może zaskarżyć mandat do sądu. Sąd z kolei może karę odwołać, podtrzymać lub zaostrzyć. Projekt wywołał olbrzymie kontrowersje, pojawiło się podejrzenie, że PiS chce zastraszyć protestujących czy osoby, które nie przestrzegają obostrzeń.

Projekt krytykuje nie tylko opozycja, spór na ten temat toczy się w samej Zjednoczonej Prawicy. Swoje wątpliwości już wyraził Jarosław Gowin. Jego Porozumienie nie poprze proponowanych przez kolegów zmian.

Porozumienie, jako środowisko wolnościowe i proobywatelskie, sprzeciwia się planom zakładającym zniesienie możliwości odmowy przyjęcia mandatu karnego – oświadczył Gowin.


Czytasz nas? Podobają Ci się zamieszczane przez nas treści?
Wesprzyj nas swoją wpłatą.
Wpłacając pomagasz budować Crowd Media – wolne media, które patrzą władzy na ręce.

WPŁAĆ

POLUB NAS NA FACEBOOKU

Facebook Comments

Redakcja portalu CrowdMedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułów nadesłanych przez użytkowników.
Media Tygodnia
Ładowanie