Polityka i społeczeństwo

Kontrowersyjny projekt antyszczepionkowców już jutro wyląduje w koszu? Zapadła ważna decyzja w Sejmie

Kontrowersyjny projekt antyszczepionkowców już jutro wyląduje w koszu? Zdecyduje marszałek Kuchciński
Fot. Flickr

Od kilkunastu dni media donoszą o kolejnych przypadkach wystąpienia ognisk chorobowych odry, niebezpiecznej choroby zakaźnej, która jeszcze do niedawna była traktowana jako praktycznie niewystępująca już w naszym kraju. Za sprawą jednak rosnącego w siłę ruchu antyszczepionkowego (bardziej odpowiednia nazwa to proemidemicznego) oraz napływu do naszego kraju dużej ilości obywateli Ukrainy, gdzie szczepionki przeciw tej chorobie nie są obowiązkowe, choroba ta wraca i znów działa na wyobraźnię Polaków. Na Mazowszu odnotowano już 21 przypadków zachorowań, ostatnio mowa też była o przypadkach w Kwidzynie czy Gdańsku. To wszystko w tym samym czasie, gdy w Sejmie, po skandalicznej decyzji sejmowej większości zdecydowano się procedować projekt środowiska STOP NOP, które walczy o wprowadzenie dobrowolności szczepień i zmianę zasad ich podawania.

Wczoraj poseł Platformy Obywatelskiej oraz były minister zdrowia Bartosz Arłukowicz, w związku z rosnącym niepokojem rodziców polskich dzieci, którzy obawiają się o bezpieczeństwo swoich pociech przy kontaktach z dziećmi antyszczepionkowców postanowił przyspieszyć posiedzenie komisji zdrowia, mającej zajmować się projektem komitetu STOP NOP tak, by jak najszybciej projekt odrzucić i skierować go do prac na sali plenarnej. Posiedzenie komisji odbyło się dzisiaj i podczas jego trwania posłanka PO, prof. Alicja Chybicka złożyła wniosek o odrzucenie projektu w całości. Członkowie połączonych komisji zdrowia oraz polityki społecznej i rodziny w jednoznaczny sposób go poparły – za głosowało 55 posłów, przeciw dwóch, żaden poseł nie wstrzymał się od głosu.

– Mamy masowy powrót do rozsądku i wiedzy medycznej. Po raz kolejny możemy pokazać Polakom, że żyją w bezpiecznym kraju, gdyż mamy dobre i racjonalnie wdrożone szczepienia – skomentował GIS Jarosław Pinkas, który wypowiadał się z upoważnienia Ministra Zdrowia.

Przewodniczący komisji, poseł Arłukowicz zapowiedział, że najszybciej jak to możliwe skieruje do marszałka Sejmu Marka Kuchcińskiego wniosek o rozpatrzenie sprawozdania z posiedzenia komisji jeszcze na tym posiedzeniu Sejmu tak, by już jutro, w bloku głosowań ustawę Justyny Sochy i jej kolegów (która robiła co tylko można, by eksperci nie wypowiedzieli się w tej sprawie na komisji) wyrzucić do kosza, kończąc bezsensowna dyskusję o wyższości szarlatanerii i urojeń znachorów nad wiedzą medyczną.

Teraz to od polityka PiS zależy, czy do rozpatrywania projektu i ostatecznego głosowania nad jego losem dojdzie jeszcze przed końcem tego tygodnia. Pozostaje czekać na jego decyzję.

Fot. Kancelaria Sejmu / Marta Marchlewska

POLUB NAS NA FACEBOOKU

Facebook Comments

Czytasz nas? Podobają Ci się zamieszczane przez nas treści?
Wesprzyj nas swoją wpłatą.
Wpłacając pomagasz budować Crowd Media - wolne media, które patrzą władzy na ręce.

WPŁAĆ

Redakcja portalu CrowdMedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułów nadesłanych przez użytkowników.

Media Tygodnia

Ładowanie