Gospodarka

Kontrowersje wokół zmian w 500 plus. Wiele rodzin zostanie wykluczonych z udziału w programie?

Rewolucja w "Rodzina 500 +" przesądzona? "Program należy zmodyfikować"
Fot. Flickr

Rząd zdecydował się na wprowadzenie istotnej zmiany w 500 plus. Pojawia się jednak pytanie, czy nie naruszają one zasady równości i nie wykluczają wielu rodzin z udziału w programie.

Sprawę opisuje „Dziennik Gazeta Prawna”. Rządowe Centrum Legislacji ostrzega, że zmiany w 500 plus może naruszać zasadę równości. O co dokładnie chodzi? O przeniesienie procedury składania wniosków do Sieci. W przyszłym roku obsługa 500 plus zostanie przeniesiona z gmin do ZUS, a obsługa świadczenia będzie realizowana wyłącznie online. Złożenie wniosku będzie możliwe tylko przez internet, nie będzie też możliwości wypłaty świadczenia w gotówce.

Rządowe Centrum Legislacji protestuje jednak przeciwko przeniesieniu 500 plus do sieci. Chodzi o wykluczenie tych rodzin, które nie mają dostępu do Internetu. Dodatkowo decyzja wymusza założenie konta PUE ZUS, co może budzić wątpliwości konstytucyjne. Jednym słowem – RCL przypomina, że w Polsce są rodziny wykluczone cyfrowo i nie należy im uniemożliwiać dostępu do świadczenia.

Przejście na całkowicie elektroniczną obsługę programu 500+ oceniam jako błąd. To decyzja obarczoną dużym ryzykiem, że świadczenia nie trafią do osób wykluczonych cyfrowo oraz transportowo, które będą mieć problem z dojechaniem do miejsca, w którym otrzymają pomoc w złożeniu wniosku – mówi w rozmowie z „DGP” prof. Ryszard Szarfenberg z Uniwersytetu Warszawskiego.

Ministerstwo argumentuje swoją decyzję statystyką – coraz więcej rodzin wnioskuje o 500 plus drogą elektroniczną. Ale naturalnie chodzi też o oszczędności. Według „DGP” realizacja programu online przyniesie budżetowi oszczędność rzędu 3,1 mld zł w ciągu 10 lat.

Źródło: Dziennik Gazeta Prawna

Czytasz nas? Podobają Ci się zamieszczane przez nas treści?
Wesprzyj nas swoją wpłatą.
Wpłacając pomagasz budować Crowd Media – wolne media, które patrzą władzy na ręce.

WPŁAĆ

POLUB NAS NA FACEBOOKU

Facebook Comments

Redakcja portalu CrowdMedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułów nadesłanych przez użytkowników.
Media Tygodnia
Ładowanie