Gospodarka

Konta bankowe Polaków zagrożone. Służby będą mogły inwigilować nasze pieniądze?

Bulwersujące wizyty Mariusza Kamińskiego w Trybunale Konstytucyjnym
fot. flickr/ KPRM

W resorcie finansów trwają prace nad czymś, co może zaniepokoić obywateli. Chodzi o System Informacji Finansowej, który pozwoli odpowiednim służbom i instytucjom szybko ustalić, w jakich bankach Polacy mają konta oraz czy korzystają ze skrytek bankowych lub kont maklerskich.

Zagrożenie czy tylko konieczne narzędzie służb?

– Służby powinny mieć dostęp do danych finansowych w przypadku ścigania poważnych przestępstw, jednak istnieje ogromne ryzyko, że będzie to wykorzystywane także w innych, błahych sprawach, a być może nawet w sytuacjach, które są zwykłym nadużyciem – mówi na łamach Interii Wojciech Klicki, prawnik z Fundacji Panoptykon.

Chodzi o to, że obecnie polskie i europejskie służby mają dostęp do takich informacji. Tyle że uzyskanie ich jest czasochłonne. System Informacji Finansowej ma zaś ułatwić ten proces. Do tego stworzenie takiej bazy to wymóg dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady UE w sprawie zapobiegania wykorzystywaniu systemu finansowego do prania pieniędzy lub finansowania terroryzmu. Stosowne przepisy muszą zostać wprowadzane w Polsce najpóźniej w sierpnia 2021 roku. Projekt ustawy ma trafić do analizy rządu w pierwszym kwartale 2021 roku.

– System Informacji Finansowej będzie centralną bazą, w której zbierane będą informacje na temat wszystkich środków finansowych, jakie przechowują w instytucjach finansowych Polacy. Będzie on działał po to, aby policja, służby specjalne mogły w łatwy sposób zlokalizować, gdzie kto ma pieniądze. Przy czym ten system nie będzie służył do zweryfikowania tego, ile mamy pieniędzy, na co je wydajemy i jaki ostatni przelew zrobiliśmy, tylko zlokalizowaniu, w jakim banku znajdują się środki finansowe konkretnej osoby – powiedział w rozmowie z agencją Newseria Biznes Wojciech Klicki.

Potem te informacje mają być wykorzystywane do realizacji zadań ustawowych sądów, prokuratury oraz służb. Ponadto przydadzą się Policji, ale także pracownikom Centralnego Biura Antykorupcyjnego, Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Służby Kontrwywiadu Wojskowego, Agencji Wywiadu, Służby Wywiadu Wojskowego, Żandarmerii Wojskowej, Straży Granicznej, Generalnego Inspektora Informacji Finansowej oraz Krajowej Administracji Skarbowej.


Czytasz nas? Podobają Ci się zamieszczane przez nas treści?
Wesprzyj nas swoją wpłatą.
Wpłacając pomagasz budować Crowd Media – wolne media, które patrzą władzy na ręce.

WPŁAĆ

POLUB NAS NA FACEBOOKU

Facebook Comments

Redakcja portalu CrowdMedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułów nadesłanych przez użytkowników.
Media Tygodnia
Ładowanie