Pandemia Polityka i Społeczeństwo

Konrad Fijołek zwycięży juz w pierwszej turze? Jednak prawdziwą niespodzianką jest ostatnie miejsce [SONDAŻ]

screen/ YouTube/ Nowiny24

Wybory prezydenckie w Rzeszowie już w najbliższą niedzielę. Okazuję się, że liderem sondaży jest Konrad Fijołek, a największym przegranym Marcin Warchoł. Przynajmniej to wynika z sondażu IBRiS dla Grupy Polsat.

Fijołek czarnym koniem

Ponad 60 proc. mieszkańców Rzeszowa chce zagłosować w wyborach. Odpowiedzi “zdecydowanie tak” udzieliło 56,3 proc. ankietowanych, z kolei “raczej tak” – 6,8 proc. Nie chce głosować ok. 35 proc. rzeszowian (17,3 proc. “raczej nie” i 17,9 proc. “zdecydowanie nie”), a 1,7 proc. jest niezdecydowanych.

 

Zaskakująco dobry wynik zdobył w badaniu poseł Konfederacji Grzegorz Braun – aż 13,3 proc.

Z kolei Marcin Warchoł może okazać się największym przegranym tych wyborów. Na wiceministra sprawiedliwości popieranego przez Solidarną Polskę i Porozumienie chce zagłosować tylko 11,8 proc. wyborców.

4,3 proc. badanych nie wie jeszcze, na kogo odda głos.

Kto głosuje na kogo?

Na Fijołka chce zagłosować 55 proc. wszystkich kobiet i 39 proc. mężczyzn. Leniart zamierza poprzeć z kolei 26 proc. kobiet i 21 proc. mężczyzn.

Ciekawiej wyniki wyglądają w przypadku dwóch pozostałych polityków. Brauna popiera 21 proc. wszystkich głosujących mężczyzn i tylko 5 proc. kobiet, zaś Warchoła 16 proc. mężczyzn i  7 proc. kobiety.

Fijołek wygrywa też niemal we wszystkich kategoriach wiekowych. Chętnie głosują na niego najmłodsi w wieku od 18 do 29 lat (55 proc.) oraz wyborcy 40-49 (54 proc.).

Leniart wygrywa tylko w grupie 50-59.

Z kolei Braun najchętniej popierają najmłodsi – odpowiednio 19 proc. w grupie 18-29 oraz 25 proc. w grupie 30-39. Poparcie dla Warchoła rozkłada się równomiernie.

Konrada Fijołka popiera też ponad połowa osób z wykształceniem wyższym. Zbiera on poparcie aż 94 proc. wyborców Koalicji Obywatelskiej oraz 97 proc. wyborców Lewicy. Na Leniart i Warchoła głosują wyborcy Zjednoczonej Prawicy.

Co oznaczają te wyniki?

Jeśli wyniki potwierdzą się w czasie głosowania, jak na dłoni widać, że opozycja powinna się zjednoczyć pod jednym szyldem (przynajmniej w czasie wyborów do Senatu lub w niektórych okręgach w okresie wyborów samorządowych).

To jednak nie koniec wniosków.


Czytasz nas? Podobają Ci się zamieszczane przez nas treści?
Wesprzyj nas swoją wpłatą.
Wpłacając pomagasz budować Crowd Media – wolne media, które patrzą władzy na ręce.

WPŁAĆ

POLUB NAS NA FACEBOOKU

Facebook Comments

Redakcja portalu CrowdMedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułów nadesłanych przez użytkowników.
Media Tygodnia
Ładowanie