Gospodarka

Koniec zakupów w Żabce w niedzielę? PiS nie odpuszcza

Alexandros Michailidis / Shutterstock.com

Jest zielone światło dla zaostrzenia zakazu handlu w niedziele – zapowiedział poseł PiS Janusz Śniadek. Chodzi o nowe przepisy, które uniemożliwią obchodzenie obecnego prawa metodą “na placówkę pocztową”.

Metoda na placówkę pocztową

Dziś prawo umożliwia sklepom otwarcie się w niedziele, ale tylko jeśli pełnią rolę “placówek pocztowych”. Korzysta z tego Żabka, Intermache, franczyzowe sklepy Carrefour Express i Carrefour Market czy sklepy związane z siecią Eurocash.

Janusz Śniadek, poseł PiS i były działacz NSZZ “Solidarność”, chce “uszczelnić” system.

– Do Sejmu wpłynie nowelizacja, to bardziej kwestia dni niż tygodni, w której będzie wprowadzona definicja przeważającej działalności – stwierdził Śniadek w czasie rozmowy z money.pl. Dodał, że w noweli znajdzie się doprecyzowanie przepisów dla małych sklepów, które nadal będą mogły działać, jeśli za ladą stanie właściciel.

Możliwe, że zmiany wejdą w życie nie od nowego roku, ale jeszcze w tym.

– Rozróżnianie podmiotów w ramach jednej grupy w taki sposób, że niektóre placówki pocztowe mogą działać, a inne nie, w ogóle nie wchodzi w grę. Najprościej byłoby wykreślić z ustawy wyjątek mówiący o dopuszczeniu handlu w niedziele w placówkach pocztowych. Takie rozwiązanie mi się w tej chwili nasuwa, a wszystko inne będzie takim “gimnastykowaniem się” – tłumaczył Śniadek.

Zmiany prawa domaga się “Solidarność”, która jest inicjatorem zakazu handlu w niedziele. Alfred Bujara, szef sekcji handlu NSZZ “Solidarność”, powiedział, że związek chce też zabronić sprzedawania alkoholu placówkom pocztowym. Ma to wymusić na sklepach określenie, jakiego typu działalność chcą prowadzić.

Źródło: InnPoland, money.pl

Czytasz nas? Podobają Ci się zamieszczane przez nas treści?
Wesprzyj nas swoją wpłatą.
Wpłacając pomagasz budować Crowd Media – wolne media, które patrzą władzy na ręce.

WPŁAĆ

POLUB NAS NA FACEBOOKU

Facebook Comments

Redakcja portalu CrowdMedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułów nadesłanych przez użytkowników.
Media Tygodnia
Ładowanie