Polityka i społeczeństwo

Konfederacja szukała nowego koalicjanta. Takiej odpowiedzi skrajna prawica jednak się nie spodziewała

Władza bawi się w strażaka, choć sama ten pożar wywołała. Kulisy przejęcia marszu od narodowców
Fot. Flickr

W obliczu rosnącego sporu politycznego o polską wieś rolnicy postanowili się zmobilizować i stworzyć własną partię. Lider ruchu rolniczego AGROunia Michał Kołodziejczak zapowiedziała utworzenie formacji “Prawda”. Nowy ruch polityczny wzbudził od razu zainteresowanie zdruzgotanej w eurowyborach Konfederacji, która zamierza na jesieni spróbować ponownego podejścia i zawalczyć o przekroczenie progu wyborczego w wyborach do Sejmu. Okazuje się jednak, że lider rolników wcale nie zamierza tak łatwo zbratać się z radykalną prawicą, o której liderach wypowiedział parę gorzkich słów. Michał Kołodziejczak skrytykował arogancję polityków formacji wynikającą z ich poczucia “większego” doświadczenia w polityce:

“Rozmawiałem z Konfederacją, ale nie może być tak, że młody człowiek mówi mi: „ja w polityce jestem 15 lat, a wy dopiero wchodzicie”. To ja mu odpowiadam: pokaż co osiągnąłeś, pokaż co zbudowałeś i jak to wygląda”.

Widać jednak wyraźnie, że “Prawdzie” światopoglądowo będzie po drodze z konfederatami, ponieważ lider ruchu nie kryje sympatii do narodowców. Jednak i przy pochwale pada tutaj przysłowiowa łyżka dziegciu, kiedy pod adresem twarzy Konfederacji padają oskarżenia o oderwanie się od rzeczywistości:

“Znam bardzo dobrze środowisko narodowe. Narodowcy to bardzo pracowici i uczciwi ludzie. Niestety bardzo często są prowadzeni przez ludzi oderwanych od rzeczywistości, którzy zarządzają wszystkim z biura”.

Widać zatem wyraźnie, że dalsze jednoczenie prawicy w opozycji do PiS może być dla Konfederacji utrudnione. Postawa Prawdy jest bowiem policzkiem wobec konfederatów, którzy liczyli, że będą stanowili dominującą siłę polityczną na prawo od PiS. Klęska w eurowyborach osłabiła formację, także inni, nawet ewidentnie słabi gracze nie godzą się z jej dyktatem. Nie wróży to dobrze ruchowi, który pomimo efektu świeżości nie potrafił przekroczyć 5% progu. Kolejne wybory dla Janusza Korwin-Mikke, narodowców, Kai Godek, czy posła Liroya-Marca będą bowiem tylko trudniejsze od mijających. Co warto podkreślić, takie ostre słowa o liderach Konfederacji padły na łamach prawicowych “Mediów Narodowych”, platformy wybitnie sprzyjającej ugrupowaniu. Lato na skrajnej prawicy może okazać się zatem bardzo ciekawym okresem.

Źródło: medianarodowe.com

Fot. Flickr

POLUB NAS NA FACEBOOKU

Czytasz nas? Podobają Ci się zamieszczane przez nas treści?
Wesprzyj nas swoją wpłatą.
Wpłacając pomagasz budować Crowd Media – wolne media, które patrzą władzy na ręce.

WPŁAĆ

POLUB NAS NA FACEBOOKU

Facebook Comments

Redakcja portalu CrowdMedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułów nadesłanych przez użytkowników.

Media Tygodnia

Ładowanie