Polityka i Społeczeństwo

Kompromitacja rządu PiS. Krzysztof Brejza pokazuje, jak dobra zmiana oszukuje swoich wyborców

Walka o wyborców na polskiej wsi będzie niezwykle zacięta. W 2015 roku Prawu i Sprawiedliwości udało się przekonać tę część wyborców, że będą lepiej reprezentować ich interesy, lepiej zarządzać unijnymi środkami na rozwój i modernizację tego sektora, a rolnicze agencje przestaną w końcu być przechowalnią dla biernych, miernych ale wiernych działaczy partyjnych. Dziś już wiemy, że te nadzieje okazały się płonne. Skala zawłaszczenia stanowisk dla partyjnych nominatów jest ogromna, rząd kompletnie nie radzi sobie w walce z suszą, ASF i malejącą opłacalnością rolnictwa, a wydatkowanie środków europejskich na cele związane z funkcjonowaniem polskiej wsi jest na dramatycznie niskim poziomie.

Właśnie w tej ostatniej kwestii interwencję podjął poseł PO Krzysztof Brejza, który właśnie pochwalił się na Twitterze efektami swoich ustaleń. Jak się okazuje, Ministerstwo Rolnictwa, zmuszone do przedstawienia suchych danych na temat wydatkowania środków z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich (PROW) w latach 2014-2020, ujawniło kompromitację rządu Prawa i Sprawiedliwości oraz ministrów Jurgiela i Ardanowskiego.

https://twitter.com/KrzysztofBrejza/status/1128185638111596544

“Budżet poddziałania “Modernizacja gospodarstw rolnych” PROW na lata 2014-2020 wynosi 2.499.997.963 euro tj. ok. 10,76 mld złotych. Według stanu na koniec I kwartału 2019 r. w ramach tego typu operacji zrealizowano płatności w wysokości 1,69 mld zł. (…) Wg stanu na 31.03.2019 r. wykorzystano 15,89% środków poddziałania “Modernizacja gospodarstw rolnych PROW 2014-2020” – napisało Ministerstwo Rolnictwa w odpowiedzi na wniosek posła PO.

Dla porównania, z tej samej odpowiedzi wynika, że w analogicznym okresie sprawozdawczym, z czasów gdy rządziła koalicja PO-PSL, wykorzystanie środków unijnych na te cele było na znacznie wyższym poziomie.

“W ramach działania “Modernizacja gospodarstw rolnych” PROW 2007-2013 na koniec I kwartału 2011 roku wydano 36,27% alokacji. W ramach działania “Modernizacja gospodarstw rolnych” PROW 2007-2013 na koniec I kwartału 2012 wydano natomiast 47,02%” – obnaża nieudolność swojego ministra sekretarz stanu w MR Tomasz Romańczuk.

Takie twarde dane na temat fatalnego wykorzystywania środków europejskich na modernizację polskiej wsi to spory kłopot dla partii rządzącej na chwilę przed wyborami do Parlamentu Europejskiego i na kilka miesięcy przed wyborami parlamentarnymi. Bez poparcia polskich rolników (którzy są polityką PiS coraz bardziej rozczarowani) nie sposób będzie utrzymać władzy i rządzić przez kolejne cztery lata. Na kolejne prezenty w stylu programów “Świnia+” czy “Krowa+” może po prostu zabraknąć pieniędzy.

Źródło: Twitter

Fot. Adam Guz/KPRM

POLUB NAS NA FACEBOOKU

[wpdevart_like_box profile_id=”539688926228188″ connections=”show” width=”600″ height=”200″ header=”big” cover_photo=”show” locale=”pl_PL”]

Czytasz nas? Podobają Ci się zamieszczane przez nas treści?
Wesprzyj nas swoją wpłatą.
Wpłacając pomagasz budować Crowd Media – wolne media, które patrzą władzy na ręce.

WPŁAĆ

POLUB NAS NA FACEBOOKU

Facebook Comments

Redakcja portalu CrowdMedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułów nadesłanych przez użytkowników.

Michał Kuczyński

Michał Kuczyński - Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego. Z zamiłowania bloger i autor tekstów o charakterze publicystycznym. Interesuje się polityką i ekonomią. Prywatnie miłośnik piłki nożnej, muzyki rockowej i dobrego kina. Niegdyś zapalony wiolonczelista.
Zapraszam na mojego Twittera - @KuczynskiM

Media Tygodnia

Ładowanie