Polityka i Społeczeństwo

Komisja Europejska przechodzi od słów do czynów. Gminy dyskryminujące LGBT nie zobaczą ani jednego eurocenta

Komisja Europejska szachuje rząd PiS. Czy Polska straci miliardy euro z Unii?
Fot. Flickr

Na początku czerwca Komisja Europejska dała do zrozumienia samorządom, które przyjęły uchwały o “strefach wolnych od LGBT”, że unijne dotacje mogą być wstrzymane. Minęły dwa miesiące i są pierwsze efekty tego ostrzeżenia. Sprawę szeroko opisywała Gazeta Wyborcza.

Państwa członkowskie i władze państwowe muszą szanować unijne wartości i prawa podstawowe. Dlatego sześć wniosków o partnerstwo miast, w których składanie były zaangażowane polskie władze, które przyjęły rezolucje dotyczące “stref wolnych od LGBT”  lub “praw rodzinnych” zostało odrzuconych – napisała na Twitterze Helena Dalli, unijna komisarz ds. równości.

Żadna dyskryminacja nie może być w Unii Europejskiej tolerowana. Wartości Unii muszą być podtrzymywane we wszystkich programach finansowanych przez UE, w tym w partnerstwie miast – skomentował wpis Didier Reynders, komisarz ds. sprawiedliwości.

Jak pisze Wyborcza, gminy poprosiły o dotacje programów dotyczących równości i integracji. Wczoraj Komisja Europejska ogłosiła listę z przyznanymi środkami – Na 147 gmin i organizacji z Polski jest tylko osiem. To m.in. Września (5 tys. euro), Sopot (7,5 tys. euro), Opole (12 tys. euro), Zator (10 tys. euro) i Dzierzkowice (7,5 tys. euro) – wylicza gazeta. Na razie nie ma informacji o gminach, których wnioski zostały odrzucone.

Na ostatnim szczycie przywódców unijnych państw, Mateusz Morawiecki zgodził się na zawieszanie wypłaty pieniędzy, gdy kraj narusza art.2 traktatu Unii Europejskiej. Znajduje się tam zapis o zakazie dyskryminacji mniejszości w UE – Można więc uznać, że polska “strefa wolna od LGBT” jest sprzeczna z unijnym prawem – pisze Wyborcza.

Źródło Gazeta Wyborcza

Czytasz nas? Podobają Ci się zamieszczane przez nas treści?
Wesprzyj nas swoją wpłatą.
Wpłacając pomagasz budować Crowd Media – wolne media, które patrzą władzy na ręce.

WPŁAĆ

POLUB NAS NA FACEBOOKU

Facebook Comments

Redakcja portalu CrowdMedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułów nadesłanych przez użytkowników.
Media Tygodnia
Ładowanie