Polityka i Społeczeństwo

Kolejny sondażowy cios dla PiS. Poparcie dla partii rządzącej spada [SONDAŻ]

W dniach 5-9 listopada 2021 roku firma Research Partner przeprowadziła na panelu Ariadna kolejną falę badania preferencji politycznych Polaków. Okazało się, że poparcie dla Zjednoczonej Prawicy spada.

Nowy sondaż: cios dla PiS

Gdyby wybory miały odbyć się 14 listopada, to najwięcej głosów zdobyłaby Zjednoczona Prawica. Chce na nią zagłosować 33,8% ankietowanych, co oznacza jednak spadek w stosunku do badania przeprowadzonego dwa tygodnie wcześniej (-1,2%).

Liderem opozycji jest nadal Koalicja Obywatelska, która mogłaby liczyć na poparcie 23,8% badanych (+0,5%).

Podium zamyka Polska 2050 Szymona Hołowni, którą wskazało jako swój polityczny wybór 10,8% Polaków (-0,5%).

Czwarte miejsce w badaniu zajęła Konfederacja. Sojusz narodowców i liberałów może liczyć na 9,4% głosów badanych (wzrost o 1,7%). W Sejmie znalazłaby się jeszcze Lewica, którą wskazało 7,6% respondentów (+0,6%).

W parlamencie zbrakłoby ludowców, ludzi Jarosława Gowina czy Pawła Kukiza. Pozostałe partie nie mogłyby bowiem liczyć na przekroczenie progu wyborczego. 10,1% badanych nie zdecydowało, na kogo oddać swój głos. Szacowana frekwencja wyborcza wynosi 61%.

Pełne wyniki zaprezentowano na późniejszej grafice:

Co te wyniki mówią nam o sytuacji politycznej?

Co prawda Zjednoczona Prawica traci lekko poparcie, ale nadal pozostaje najsilniejszą formacją polityczną w Polsce. W partię może i uderzyła sprawa 30-letniej mieszkanki Pszczyny, która zmarła, jak twierdzą niektórzy, pośrednio w wyniku wyroku TK, którym ograniczono prawo Polek do aborcji, ale niejako zrekompensowała to sytuacja na granicy z Białorusią. Polacy wspierają rządzących w tak kryzysowych sytuacjach, jak na obecnie.

Jeśli przygraniczny kryzys zostanie zakończony, można liczyć, że wyborcy PiS zaczną coraz mocniej odczuwać skutki inflacji (temat właściwie zniknął teraz z mediów), co może negatywnie odbić się na popularności partii rządzącej dziś Polską. Z kolei kluczem do sukcesu opozycji może być też jej zjednoczenie. Do tego jednak jeszcze daleka droga.

Czytasz nas? Podobają Ci się zamieszczane przez nas treści?
Wesprzyj nas swoją wpłatą.
Wpłacając pomagasz budować Crowd Media – wolne media, które patrzą władzy na ręce.

WPŁAĆ

POLUB NAS NA FACEBOOKU

Facebook Comments

Redakcja portalu CrowdMedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułów nadesłanych przez użytkowników.
Tagi
Media Tygodnia
Ładowanie