Polityka i Społeczeństwo

Kolejny sondaż daje do myślenia Nowogrodzkiej. Potwierdza się, że PiS będzie miało poważny problem [SONDAŻ]

W dniach 22-25 października 2021 roku firma Research Partner przeprowadziła na panelu Ariadna kolejną falę badania preferencji politycznych Polaków. Jakie wyniki uzyskano?

PiS nadal liderem

Okazuje się, że gdyby wybory miały odbyć się w najbliższą niedzielę, to najwięcej głosów ponowie zdobyłaby Zjednoczona Prawica. Chce na nią zagłosować 35% respondentów. Obóz Kaczyńskiego wygrałby więc wybory, ale nie zbudowałby samodzielnej większości.

Koalicja Obywatelska nadal utrzymuje się na drugiej pozycji, zyskując teraz poparcie 23,3% ankietowanych.

Podium domyka Polska 2050. Na partię Szymona Hołowni swój głos chce oddać 11,3% Polaków.

Dalsze miejsce zajmują już mniej znaczące ugrupowania. Na czwartej pozycji mamy więc Konfederację, na którą zagłosowałoby dziś 7,7% badanych. W Sejmie znalazłaby się jeszcze Lewica, którą wskazało w czasie badania 7% respondentów. Pozostałe partie znalazłyby się poza parlamentem.

Kto z kim przeciwko komu?

To ostatnie ma jednak ważne implikacje. Oznaczałoby, że bez PSL lista potencjalnych koalicjantów KO (w razie gdyby liczba mandatów pozwalała na tworzenie nowego rządu przez obóz Donalda Tuska) kurczy się do Polski 2050, Lewicy i/lub Konfederacji. Ta ostatnia partia deklaruje, że nie wyobraża sobie budowania sojuszu w Sejmie w Lewicą. W praktyce przyszły opozycyjny rząd rodziłby się więc w wielkich bólach. Powstałby triumwirat KO-Polska 2050- Konfederacja lub KO-Polska 2050-Lewica.

Czy PiS mogłoby utrzymać władzę? Teoretycznie tak, ale jeśli w grę wchodziłoby budowanie koalicji partia Kaczyńskiego ma jeszcze twardszy orzech do zgryzienia niż KO. W grę wchodziłby sojusz z Konfederacją (politycy tego ugrupowania nie kryją tego w czasie spotkań terenie) lub… Lewicą. Choć to drugie wydaje się mniej realne.

Dodajmy jeszcze, że niespełna 10% badanych nie zdecydowało, na kogo oddać swój głos. Szacowana frekwencja wyborcza wynosi 61%.


Badanie zostało przeprowadzone przez Research Partner na Panelu Badawczym ARIADNA w dniach 22-25.10.2021, na ogólnopolskiej próbie 1223 osób w wieku

Czytasz nas? Podobają Ci się zamieszczane przez nas treści?
Wesprzyj nas swoją wpłatą.
Wpłacając pomagasz budować Crowd Media – wolne media, które patrzą władzy na ręce.

WPŁAĆ

POLUB NAS NA FACEBOOKU

Facebook Comments

Redakcja portalu CrowdMedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułów nadesłanych przez użytkowników.
Media Tygodnia
Ładowanie