Pandemia Polityka i Społeczeństwo

Kolejny przedwyborczy cios dla PiS. Polacy wypowiedzieli się na temat niezależności prezydenta

Prezydent Duda jest w sytuacji bez wyjścia. Macierewicz zagra mu na nosie?
fot. Shutterstock/Drop of Light

Już tylko trzy tygodnie dzielą nas od pierwszej tury wyborów prezydenckich. Na podstawie ostatnio przeprowadzonych sondaży można zaryzykować stwierdzenie, że głowę państwa wybierzemy w drugiej turze. Tam Andrzeja Dudę czeka niełatwe zadanie, bo jego rywal będzie mógł liczyć na głosy całej opozycji.

PiS, dostrzegając realną możliwość przegranej, stara się zmobilizować swój elektorat. Jedna z narracji, jakiej używają politycy partii rządzącej, jest kwestia współpracy prezydenta i rządu.

W PiS argumentują, że Andrzej Duda świetnie współpracuje z rządem, a to korzystne rozwiązanie na czas pandemii. W wizji polityków obozu rządzącego, opozycyjny prezydent spowodowałby paraliż decyzyjny, a to poskutkowałoby niewyobrażalnym chaosem.

PiS stara się więc wmówić, że prezydent z opozycji będzie automatycznie blokował wszystkie, także słuszne, inicjatywy – ot tak, by zrobić na złość. Rozumowanie warto jednak odwrócić. Przecież taki prezydent byłby gwarantem, że nie wprowadzonoby bezrefleksyjnie bubli prawnych, które są akurat widzimisię prezesa. Jednym słowem – taki prezydent byłby elementem kontrolującym rząd.


Czytasz nas? Podobają Ci się zamieszczane przez nas treści?
Wesprzyj nas swoją wpłatą.
Wpłacając pomagasz budować Crowd Media – wolne media, które patrzą władzy na ręce.

WPŁAĆ

POLUB NAS NA FACEBOOKU

Facebook Comments

Redakcja portalu CrowdMedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułów nadesłanych przez użytkowników.
Media Tygodnia
Ładowanie