Polityka i Społeczeństwo

Kolejny pozytywny dla KO sondaż. Przy takich wynikach PiS nie zaryzykuje wcześniejszych wyborów [SONDAŻ]

Sejm
Flickr.com/PiS

Wyniki ostatnich sondaży pokazują wprost – Koalicji Obywatelskiej rośnie poparcie i goni ona PiS. Przy takich wynikach Jarosław Kaczyński na pewno nie zaryzykuje wcześniejszych wyborów.

Odkąd do polskiej polityki wrócił Donald Tusk, KO cieszy się wzrostem popularności. Sondaże pokazują, że największa partia opozycyjna goni Zjednoczoną Prawicę. PiS, choć wygrałoby wybory, nie może liczyć na sejmową większość. Przy takich perspektywach Jarosław Kaczyński na pewno nie zaryzykuje przyspieszonych wyborów, gdyż wiązałoby się to z utratą władzy. Sondaże wskazują, że sojusz KO i Polski 2050 pozwoliłby na spokojne zwycięstwa w sejmowych głosowaniach.

Sondażu, który firma Research Partner przeprowadziła na panelu Ariadna, potwierdza ten trend. Gdyby wybory odbyły się w najbliższą niedzielę, wygrałoby je PiS z poparciem 30,2 procent. Drugą siłą Sejmu byłaby KO z 24,1 procent głosów. Polskę 2050 poparłoby 17,4 procent badanych. I te wyniki wystarczą, by KO i Polska 2050 przegłosowały PiS w każdej sprawie. Taka koalicja ocierałaby się wręcz o sejmową większość.

źródło: Research Partner

Do Sejmu weszłyby też Lewica (7,5 procent) i Konfederacja (5,9 procent). Warto przy tym zauważyć, że ewentualny sojusz PiS z Konfederacją nie dałaby takiej koalicji większości. Poza progiem wyborczym znalazłyby się PSL i Kukiz’15.

Szacowana w sondażu frekwencja wynosi aż 71 procent. To o 4 punkty procentowe więcej w porównaniu do poprzedniego badania. Badanie zostało przeprowadzone przez Research Partner na Panelu Badawczym ARIADNA w dniach 16-19 lipca 2021 roku.

Czytasz nas? Podobają Ci się zamieszczane przez nas treści?
Wesprzyj nas swoją wpłatą.
Wpłacając pomagasz budować Crowd Media – wolne media, które patrzą władzy na ręce.

WPŁAĆ

POLUB NAS NA FACEBOOKU

Facebook Comments

Redakcja portalu CrowdMedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułów nadesłanych przez użytkowników.
Media Tygodnia
Ładowanie