Kultura Po godzinach

Kolejny plagiat Świerzyńskiego?! “Ktoś zawłaszczył sobie coś, co było harcerskie”

Screen YouTube/Bayer Full

Najpierw „Tawerna”, teraz „Wszyscy Polacy” – o zespole Bayer Full ponownie robi się głośno w kontekście plagiatu. – To chamska kradzież – mówi Mariusz Gabrych, autor piosenki „Harcerska rodzina”.

Mariusz Gabrych napisał utwór „Harcerska rodzina” w 1972 roku. Refren piosenki brzmi dość znajomo – „bo wszyscy harcerze to jedna rodzina”. Piosenka stała się popularna w środowisku harcerskim, trafiła nawet do śpiewników. W 1995 roku Bayer Full nagrał bardzo podobną piosenkę pt. „Wszyscy Polacy”. Jak chyba wszyscy wiemy, refren tej piosenki brzmi tak samo jak u Gabrycha, tylko „harcerzy” zastąpiono „Polakami”. Autor pierwowzoru nie wiedział o tym aż do 2015 roku.

Mariusz nigdy nie podpisywał się pod tą piosenką, ponieważ byliśmy harcerzami z krwi i kości. To była piosenka dla harcerzy i to nas zupełnie nie oburzało. Problem powstał wtedy, gdy ktoś zawłaszczył sobie coś, co było harcerskie – tłumaczy przyjaciel Gabrycha, Janusz Kuczborski w rozmowie z kanałem Televizornia. Autor nie zgłosił piosenki do ZAiKS-u, ale nie ma wątpliwości – wykorzystanie swojego utworu przez Sławomira Świerzyńskiego nazywa „chamską kradzieżą”.

To przywłaszczenie wartości intelektualnych – tak mówi prawo. Ale ja powiem po polsku: to chamska kradzież – powiedział w rozmowie z Televizornią.

To już kolejna „plagiatowa” afera, której bohaterami jest Świerzyński i Bayer Full. Pierwsza sprawa dotyczyła piosenki „Tawerna pod Pijaną Zgrają”, której autorem jest Grzegorz Bakuła, a która znalazła się w repertuarze Bayer Full. Świerzyński tłumaczył, że gdy zgłaszał utwór do ZAiKS, wpisał znane sobie dane. Ostatecznie sąd uznał, że Bayer Full wykonywał „Tawernę” bezprawnie i nakazał przeprosiny oraz zniszczenie nośników z utworem.

Uważam, że nie mam za co przepraszać, bo jestem w posiadaniu legalnie podpisanej umowy na wykorzystanie utworu. Niech Bakułasobie skarży ZAiKS – komentował wówczas Świerzyński w rozmowie z Super Expressem.

Źródło: Gazeta.pl

Czytasz nas? Podobają Ci się zamieszczane przez nas treści?
Wesprzyj nas swoją wpłatą.
Wpłacając pomagasz budować Crowd Media – wolne media, które patrzą władzy na ręce.

WPŁAĆ

POLUB NAS NA FACEBOOKU

Facebook Comments

Redakcja portalu CrowdMedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułów nadesłanych przez użytkowników.
Dominik Kwaśnik

Z wykształcenia – polonista i filmoznawca, absolwent stołecznego UKSW. Miłośnik dobrej książki, dobrego filmu i dobrego meczu. Pasjonat historii i podróży, uwielbia odkrywać i poznawać nowe miejsca – zarówno w swojej Warszawie, jak i poza nią.

Media Tygodnia
Ładowanie