Polityka i Społeczeństwo

Kolejny kraj może być wściekły na polski rząd. Przez nieudolność PiS wielki problem mają Szwedzi

Unia chce powstrzymać nadużycia rządu PiS. Takiej arogancji otoczenia premiera nikt się nie spodziewał
Fot. P. Tracz / KPRM

Choć PiS nadal obiecuje budowę polskich promów, efektów tych słów nie widać. Teraz problemy mają Szwedzi, którzy weszli na tym polu z Polską w kooperację.

Ystad czeka na promy

W 2016 roku port w szwedzkim Ystad podpisał porozumienie z Polską. Celem było ożywienie połączeń promowych między Świnoujściem a szwedzkim miastem. Projekt został nawet dofinansowany przez Unię Europejską. Po stronie szwedzkiej była budowa portu do obsługi dużych promów. Polacy mieli stworzyć stacje tankowania gazem, barki gazowe i same promy. Port już jest, ale część polska nie została właściwie zrealizowana.

– Jeśli nasi partnerzy nie dochowają zobowiązań, to może oznaczać, że i my stracimy zagwarantowane pieniądze: 25 procent tego, co zainwestowaliśmy, czyli 24,4 miliona euro – denerwuje się reprezentant Szwecji Bjorn Bostrom w rozmowie z TVN24.

Eksperci są sceptyczni co do tego, czy wszystko zakończy się happy endem. Wybudowanie promów do 2023 roku jest ponoć mało realne.

– Myślę, że za chwilę sprawa zostanie ostatecznie załatwiona pod kątem realizacji finansowania i rozpoczęcia budowy jednostek przez Promy Polskie – twierdzi pełnomocnik rządu ds. gospodarki wodą oraz inwestycji w gospodarce morskiej i wodnej Marek Gróbarczyk.

Miraże PiS

Promy PiS mogą więc stać się memem – tak jak samochody elektryczne, które obiecywał premier Mateusz Morawiecki. Projekt niby jest realizowany, ale bardzo powoli.

Co gorsza, politycy nie chcą nawet przepraszać za swoją nieudolność.

Niektórzy, jak np. radna PiS ze Szczecina, uważają, że to wina… PO. W jej tweecie pojawił się też wątek kota, który co nieco ma na sumieniu!

Źródło: TVN24, Twitter

Czytasz nas? Podobają Ci się zamieszczane przez nas treści?
Wesprzyj nas swoją wpłatą.
Wpłacając pomagasz budować Crowd Media – wolne media, które patrzą władzy na ręce.

WPŁAĆ

POLUB NAS NA FACEBOOKU

Facebook Comments

Redakcja portalu CrowdMedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułów nadesłanych przez użytkowników.
Media Tygodnia
Ładowanie