Polityka i Społeczeństwo

Kolejny cios w Morawieckiego ze strony Parlamentu Europejskiego. Ta inicjatywa na dobre zablokuje Krajowy Plan Odbudowy?

W tle kryzysu migracyjnego, rozgrywa się sprawa zatwierdzenia polskiego Krajowego Planu Odbudowy. Czy KPO zostanie zablokowany?

Polski Krajowy Plan Odbudowy (KPO), będący fundamentem do wypłaty środków z Funduszu Odbudowy, nie został do dzisiaj zatwierdzony przez Komisję Europejską (KE). Przyczyną są poważne problemy Warszawy z przestrzeganiem praworządności. Według informacji RMF FM, na KE wywierana jest coraz większa presja, żeby polskiego dokumentu nie zatwierdzać. Czy KPO może zostać zablokowany?

Pięć największych frakcji Parlamentu Europejskiego wysyła list do szefowej KE Ursuli von der Leyen wzywając ją do tego, by powstrzymała się od zatwierdzania polskiego Krajowego Planu Odbudowy do czasu spełnienia wszystkich warunków wynikających z rozporządzenia w sprawie Funduszu Odbudowy – informuje stacja.

Pod listem podpisały się Europejska Partia Ludowa, Socjaldemokraci, Liberałowie, Zieloni i skrajna lewica. Europosłowie uważają, że nie wystarczy, żeby polskie władze zobowiązały się do likwidacji Izby Dyscyplinarnej. Do takiej interpretacji skłania się np. szef rady Europejskiej Charles Michel, a także niektórzy w Komisji Europejskiej.

W ocenie europosłów postanowienie TSUE o likwidacji Izby Dyscyplinarnej można streścić słowami “dostosuj się natychmiast, albo płać”. Chodzi o milion euro dziennej kary za każdy dzień zwłoki w dostosowaniu się do tego postanowienia.

Rząd, który neguje prymat prawa UE i narusza zasady praworządności, nie można uznać za godny zaufania wypełniania zobowiązań i obowiązków wynikających z naszych instrumentów prawnych – cytuje fragment listu RMF FM.

Źródło: RMF FM

Czytasz nas? Podobają Ci się zamieszczane przez nas treści?
Wesprzyj nas swoją wpłatą.
Wpłacając pomagasz budować Crowd Media – wolne media, które patrzą władzy na ręce.

WPŁAĆ

POLUB NAS NA FACEBOOKU

Facebook Comments

Redakcja portalu CrowdMedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułów nadesłanych przez użytkowników.
Media Tygodnia
Ładowanie