Polityka i społeczeństwo

Kolejna międzynarodowa organizacja krytykuje działania rządu PiS

Szyszko nie pozostanie bezkarny
fot. P. Tracz/flickr

W cieniu wizyty przywódcy Stanów Zjednoczonych, polscy ekolodzy, od tygodni aktywnie protestujący przeciwko masowej wycince drzew w Białowieży odnieśli spory sukces. Podczas wczorajszej, 41. sesji Komitetu Światowego Dziedzictwa UNESCO, organizacja ta wezwała polskie władze do natychmiastowego zaprzestania wycinki drzew w najstarszej części Puszczy Białowieskiej oraz przyjęcia misji ekspertów w tej sprawie.

Przebieg, odbywającej się w Krakowie sesji był dosyć burzliwy. Na początku w obronie polskiego ministerstwa środowiska wystąpiła delegacja z Kazachstanu (ciekawy sojusznik), która zaproponowała, by zezwolić na cięcia sanitarne oraz dać Polsce więcej czasu na przygotowanie stosownego raportu o stanie zachowania puszczy. Co więcej, Kazachowie domagali się także wykreślenia z dokumentu wzmianek o działaniu Komisji Europejskiej w sprawie Białowieży. Propozycje te nie zyskały jednak posłuchu, przeciw były m.in. Portugalia, Finlandia, Zimbabwe i Angola.

Finalnie, po przeprowadzonej dyskusji, Polska zyskała czas do grudnia 2018 roku, na sporządzenie wspomnianego dokumentu oraz została wezwana przez UNESCO do zaprzestania wycinki i pozyskiwania drewna ze starej części lasu. Zapowiedziano także, że na sesji w 2019 roku odbędzie się dyskusja nad wpisaniem Puszczy Białowieskiej na Listę Światowego Dziedzictwa w Zagrożeniu. 

Przedstawiciele ministerstwa środowiska, choć po tym posiedzeniu wracają zdecydowanie “na tarczy”, w wypowiedzi dla mediów robili dobrą minę do złej gry. Ich zdaniem dyskusja była bardzo dobra a oni, jako polska delegacja są z niej bardzo zadowoleni. Zaraz po tych słowach rozpoczęła się standardowa śpiewka, której polskie delegacje używały regularnie podczas sporów z Komisją Europejską i Komisją Wenecką w sprawie Trybunału Konstytucyjnego. Usłyszeliśmy zatem, że UNESCO nie ma pełnej wiedzy a ich pogląd na sprawę wycinki drzew wynika z luki w ich wiedzy. W sumie aż dziw, że nie usłyszeliśmy, że zostali wprowadzeni w błąd przez opozycję sejmową i nieprzychylnych rządowi dziennikarzy.

Choć obrońcy puszczy są zadowoleni z decyzji Komitetu, to podkreślają, że nie można zbyt szybko składać broni. Zapowiedzieli, że w dalszym ciągu potrzebne są blokady ciężkiego sprzętu, które zresztą odbywały się także w czasie trwania sesji w Krakowie.

I choć cieszą się z zapisów decyzji, zdają sobie sprawę, że to zwycięstwo jest bardziej symboliczne i raczej trudno oczekiwać, by cięcia się zakończyły. Ważna jest jednak międzynarodowa reakcja i planowana kolejna misja ekspertów. Być może te metody przekonają ministra Szyszkę, by przestał niszczyć skarby polskiej natury.

Źródło: Interia.pl

fot. P. Tracz/flickr

Czytasz nas? Podobają Ci się zamieszczane przez nas treści?
Wesprzyj nas swoją wpłatą.
Wpłacając pomagasz budować Crowd Media – wolne media, które patrzą władzy na ręce.

WPŁAĆ

POLUB NAS NA FACEBOOKU

Facebook Comments

Redakcja portalu CrowdMedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułów nadesłanych przez użytkowników.

Michał Kuczyński

Michał Kuczyński - Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego. Z zamiłowania bloger i autor tekstów o charakterze publicystycznym. Interesuje się polityką i ekonomią. Prywatnie miłośnik piłki nożnej, muzyki rockowej i dobrego kina. Niegdyś zapalony wiolonczelista.
Zapraszam na mojego Twittera - @KuczynskiM

Media Tygodnia

Ładowanie