Polityka i Społeczeństwo

Koalicja Obywatelska może być zadowolona z najnowszego sondażu. Efekt Tuska?

Z nowego sondażu Social Changes przeprowadzonego na zlecenie serwisu wPolityce.pl wynika, że Zjednoczona Prawica może liczyć na 34 proc. głosów wyborców. Koalicja Obywatelska chyba na dobre powróciła zaś na 2. miejsce.

KO na 2. miejscu

Choć PiS i koalicjanci wygraliby wybory, nie mogliby liczyć na sejmową większość. Powód? Po pierwsze, KO może cieszyć się aż 24-proc. poparciem, więc powróciła na tron lidera opozycji. Dobrym wynikiem może pochwalić się jednak też Polska 2050. Na partię Szymona Hołowni chce zagłosować 20 proc. głosów ankietowanych.

Dalej mamy Lewicę, która w sondażu uzyskała 9 proc. poparcia. Goni ją Konfederacja z 7 proc. Poniżej progu wyborczego znalazło się z kolei Polskie Stronnictwo Ludowe (4 proc. poparcia) i Kukiz’15 z wynikiem 1 proc.

Warto odnotować, że KO zyskało aż 3 pkt. proc. Polska 2050 straciła zaś 4 pkt. proc. Konfederacja i Kukiz’15 po jednym punkcie.

Aż 70 procent. osób zadeklarowało, że poszłoby do urn. 19 procent badanych przyznało, że nie chce głosować, 11 procent nie ma jeszcze zdania, czy będzie głosować, czy też nie.

Badanie zostało przeprowadzone w dniach od 9 do 12 lipca na ogólnopolskiej próbie 1062 obywateli naszego kraju.

Efekt Tuska?

Skąd skok poparcia dla KO? To zapewne efekt powrotu Tuska do polskiej polityki. Można założyć, że ten potrwa jeszcze parę miesięcy. Przed nami ponad miesiąc sezonu urlopowego. Gdy Polacy od września zaczną znów mocniej interesować się polityką, nowy-stary lider PO będzie miał większe pole do popisu, niż ma dziś. To może przełożyć się na sondaże i jeszcze większe poparcie dla KO.

Kluczowe będzie jednak to, co koalicja zrobi potem. Konieczne jest przedstawienie nowej wizji Polski – po rządach PiS.

Źródło: wPolityce.pl

Czytasz nas? Podobają Ci się zamieszczane przez nas treści?
Wesprzyj nas swoją wpłatą.
Wpłacając pomagasz budować Crowd Media – wolne media, które patrzą władzy na ręce.

WPŁAĆ

POLUB NAS NA FACEBOOKU

Facebook Comments

Redakcja portalu CrowdMedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułów nadesłanych przez użytkowników.
Tagi
Media Tygodnia
Ładowanie