Polityka i Społeczeństwo

KO zyskuje w nowym sondażu, ale TA partia przeciera oczy ze zdumienia. Fatalny wynik! [SONDAŻ]

Flickr.com/Kancelaria Premiera

Znamy wyniki nowego sondażu United Surveys dla RMF FM i “Dziennika Gazety Prawnej”. Okazuje się, że większość Polaków wzięłaby udział w wyborach do Sejmu, gdyby te odbywały się one w najbliższą niedzielę. Tak uważa aż 56 proc. osób biorących udział w badaniu (40, 8 proc. wybrało odpowiedź “zdecydowanie tak”, a 15,9 proc. “raczej tak”). Na jakie partie głosowaliby ci wyborcy?

Nowy sondaż i kolejny cios dla Polski 2050

Nadal liderem pozostaje Prawo i Sprawiedliwość, które cieszy się poparciem na poziomie 37 proc. Oznacza to wzrost w porównaniu z sondażem przeprowadzonym 7 lipca.

Wtedy na partię Kaczyńskiego głos chciało oddać 33 proc. uczestników badania.

Zyskuje też Koalicja Obywatelska. Gdyby wybory odbyły się w najbliższą niedzielę sojusz PO, Nowoczesnej, Inicjatywy Polskiej i Zielonych zdobyłby 25 proc. To skok o ponad 6 punktów procentowych w porównaniu z poprzednim badaniami (18,6 proc.).

Potem robi się jeszcze ciekawiej. Na 3. miejsce awansuje  nagle Lewica z poparciem wynoszącym 9 proc. Oznacza to wzrost, bowiem w lipcu na partię chciało zagłosować 7,8 proc.

Na Konfederację chce głosować ponad 8 proc. respondentów. To o około 1 punkt procentowy więcej, niż było w lipcu.

Traci i to mocno Polska 2050 Szymona Hołowni. W lipcu mogła pochwalić się poparciem aż 16,6 proc. badanych. W najnowszym sondażu wynik ten spadł do 8,4. To z pewnością efekt tego, że na czele PO znowu stoi Donald Tusk. Platformerski elektorat wraca więc do KO, a odpływa od partii byłego showmena TVN. Możliwe, że Hołowni ze swoimi ludźmi zostanie więc zmuszony do połączenia się z KO.

Mniej wyborców popiera także PSL-Koalicję Polską. W poprzednim sondażu chęć głosowania na tę formację wyraziło 6 proc. badanych, dziś jest to już 4,5 proc. Oznacza to, że w kolejnej kadencji Sejmu moglibyśmy nie zobaczyć w parlamencie polityków tej formacji.

sondaż

Lipcowy sondaż został zrealizowany w dniach 2-5.07 2021 roku techniką wywiadu telefonicznego CATI na losowej, ogólnopolskiej próbie 1000 osób. Z kolei najnowsze, wrześniowe badania z kolei zrealizowano 31.08.2021 roku techniką wywiadu telefonicznego CATI na losowej, ogólnopolskiej próbie 1000 osób.

Źródło: RMF

Czytasz nas? Podobają Ci się zamieszczane przez nas treści?
Wesprzyj nas swoją wpłatą.
Wpłacając pomagasz budować Crowd Media – wolne media, które patrzą władzy na ręce.

WPŁAĆ

POLUB NAS NA FACEBOOKU

Facebook Comments

Redakcja portalu CrowdMedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułów nadesłanych przez użytkowników.
Media Tygodnia
Ładowanie