Pandemia Polityka i Społeczeństwo

KO zapowiada: będzie protest wyborczy. “Kilkadziesiąt tysięcy wyborców pozbawionych prawa do głosowania”

Komitet KO przygotowuje protest wyborczy do Sądu Najwyższego – poinformował poseł Cezary Tomczyk. – Za granicą kilkaset tysięcy wyborców zostało pozbawionych prawa do głosowania – uzasadnił decyzję.

Problemy z głosowaniem w drugiej turze zgłaszało wielu obywateli Polski, którzy mieszkają za granicą. Chodzi między innymi o spóźnioną dostawę pakietów wyborczych czy dostarczenie niepodstemplowanych kart do głosowania. W mediach społecznościowych powstały już grupy, w których internauci nawołują do zgłaszania protestów wyborczych.

Aby protest został rozpatrzony, należy go zgłosić w ciągu trzech dni od ogłoszenia przez PKW oficjalnych wyników.

Stało się to wczoraj wieczorem, czas jest więc do czwartku. Swój protest przygotowuje także komitet wyborczy KO.

Jako komitet wyborczy przygotowujemy protest wyborczy do Sądu Najwyższego – poinformował Cezary Tomczyk na konferencji prasowej.

Płyną do nas informacje z kurortów, że zabrakło kart i ludzie nie głosowali. To sygnały z północy kraju. Jeśli chodzi o głosowanie za granicą Polski to pakiety wróciły albo nie wróciły lub wróciły z błędami. Za granicą kilkaset tysięcy wyborców zostało pozbawionych prawa do głosowania – tłumaczył poseł. Tomczyk wczoraj na Twitterze wyraził zdziwienie dużą liczbą nieważnych głosów, które zostały oddane korespondencyjnie.

200.000 głosów korespondencyjnych nieważnych? Na 400.000? – napisał wczoraj Tomczyk.

Na pytanie, czy KO próbuje podważyć jeszcze wyniki wyborów, Barbara Nowacka odpowiedziała, że „protest jest dużym, poważnym protestem pokazującym nadużycia systemowe”. Andrzej Duda zwyciężył z Rafałem Trzaskowskim różnicą niewiele ponad 400 tysięcy głosów.

KO zachęca, by osoby, które wiedzą o nieprawidłowościach podczas głosowania w drugiej turze wyborów, zgłaszały to za pośrednictwem specjalnej strony internetowej.

Zwracam się do wszystkich polskich obywateli. Jeżeli widzieliście jakiekolwiek nieprawidłowości, to jest dobry moment, żeby zgłosić protest wyborczy do Sądu Najwyższego – zaapelował Cezary Tomczyk.

Źródło: Onet

Czytasz nas? Podobają Ci się zamieszczane przez nas treści?
Wesprzyj nas swoją wpłatą.
Wpłacając pomagasz budować Crowd Media – wolne media, które patrzą władzy na ręce.

WPŁAĆ

POLUB NAS NA FACEBOOKU

Facebook Comments

Redakcja portalu CrowdMedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułów nadesłanych przez użytkowników.
Media Tygodnia
Ładowanie